pixel

Časozber hviezdnej oblohy: Tieto smartfóny získajú absolútne fantastickú funkciu!

V aplikácii Fotoaparát Google pribudne nový režim.

Aj keď sa schopnosti fotoaparátov smartfónov za posledné roky výrazne posunuli dopredu, stále nezvládnu všetko. Zachytiť fotku nočnej oblohy plnej hviezd smartfónom nie je jednoduché, smartfóny Pixel od Google to ale vďaka prepracovanému softvéru zvládnu.

Režim astrofotografie sa prvýkrát objavil v smartfóne Pixel 4 koncom roka 2019. Prostredníctvom aktualizácie ho Google dodal aj starším smartfónom Pixel. Zariadenia vykúzlia snímku nočnej oblohy kombináciou 16 záberov s dĺžkou expozície 15 sekúnd.

pixel
Snímka Mliečnej cesty zachytená smartfónom Pixel 4 XL v blízkosti havajského vulkánu Haleakala. Foto: Google

Vyzerá to, že Google túto schopnosť prevedie aj na video. Autori z 9to5Google našli v aplikácii Pixel Tips zmienku o funkcii „astrotimelapse“, ktorá by sa mala objaviť v aplikácii fotoaparátu vo verzii 8.2.3. Posledná dostupná verzia aplikácie je označená kódom 8.2.2, nová funkcia by tak mohla do kompatibilných smartfónov Pixel doraziť s najbližšou aktualizáciou.

Pixel bude šikovnejší už onedlho

Funkcia „astrotimelapse“ bude pracovať približne rovnako ako režim astrofotografie. Len s tým rozdielom, že namiesto statickej fotky vyhotoví video zaznamenávajúce pohyb hviezd na nočnej oblohe. Hoci ide o špecifický žáner, časozberné hviezdne videá vedia byť pôsobivé.

TIP REDAKCIE
Dôchodca na pošte prišiel o 51 000 eur: Ukradnúť mu ich mala vedúca pobočky

Za normálnych okolností potrebujete na nakrútenie takýchto záberov podstate sofistikovanejšiu techniku ako len bežný smartfón. V Googli si to však očividne nemyslia. O absolútnu novinku ale nejde. Podobný režim záznamu nájdeme aj v smartfóne Realme 8 Pro, nazýva sa Starry Timelapse, pripomína AndroidAutohority.

Na to, aby ste v tomto režime získali 1 sekundu časozberného videa, musíte nočnú oblohu nakrúcať dlhých 8 minút. Hodí sa teda statív, dostatočne nabitá batéria a najmä lokalita s čo možno najmenším svetelným znečistením.

Zabúdať netreba ani na akčné kamery GoPro, ktoré si taktiež poradia s časozberom hviezdnej oblohy. Slúži preto režim Night Lapse.