Tesla predstavila vlastný superpočítač. Je 5. najvýkonnejší na svete. Projekt vedie 34-ročný Košičan

Tesla má 5. najvýkonnejší superpočítač na svete. Šéfuje mu Slovák.

Tesla dnes predstavila svoj nový superpočítač, ktorý je piatym najvýkonnejším na svete. Vo svojej roli sa neohreje dlho, keďže Tesla už dokončuje nový počítač Dojo, ktorý má byť ešte výkonnejší.

Na čo je Tesle superpočítač? Jeho výpočtovú silu chce využiť na výrazné zrýchlenie trénovania umelej inteligencie pre potreby autonómneho riadenia. Vozidlá Tesly za posledné roky dostali obrovský upgrade interných systémov, vďaka čomu dokážu pracovať s čoraz väčším objemom dát. Po novom ich ľudia volajú „konzolami na kolesách“ a majú pravdu.

Koniec koncov, novú Teslu Model S Plaid poháňa rovnaký čip ako PlayStation 5. Krok musí držať aj softvér, ktorý autonómnu jazdu zabezpečuje. Generálny riaditeľ, resp. Technoking Tesly, Elon Musk, už dávnejšie spomínal, že do firmy pribudne počítač s prezývkou Dojo. Ten bude schopný dosiahnuť jeden exaFLOP, teda jeden kvintilión operácií za sekundu. Jeden exaFLOP je 1 000 petaFLOPov. Len pre porovnanie, moderná konzola PlayStation 5 má výkon 10,28 teraFLOPov, čo je v prepočte 0,0103 petaFLOPov.

Pod vedením Andreja Karpathyho

Tesla Dojo vyvíja už niekoľko rokov, pričom dokončiť by ho chceli do konca 2021. Spoločnosť však počas príprav Dojo vyvinula aj ďalšie superpočítače a technológie. Zaujímavosťou je, že celý tím vedie 34-ročný Slovák Andrej Karpathy, riaditeľ AI. Bol to práve on, kto informoval o všetkých novinkách.

Nový superpočítač Tesly sa pýši pôsobivými číslami. Tak napríklad, o výkon sa stará 5 760 grafických čipov o úložisko zas 10 petabajtov NVMe diskov pri rýchlosti 1,6 TB/s. „Ide o masívny superpočítač. V skutočnosti si myslím, že z hľadiska flopov je to zhruba 5. najvýkonnejší superpočítač na svete,“ povedal Andrej Karpathy.

Andrej nechcel projekt Dojo bližšie špecifikovať, ale povedal, že pôjde o ešte lepší superpočítač optimalizovaný na trénovanie neurónových sietí ako to, čo Tesla používa teraz. Musk už dávnejšie spomenul, že svoj superpočítač sprístupnia aj iným firmám, ktoré na ňom budú môcť vytrénovať svoju vlastnú umelú inteligenciu. Celú Andrejovu prednášku si môžete pozrieť na tomto odkaze.