tesla

VIDEO: Čo sa stane, keď v Tesla Model 3 počas jazdy rozbijete hlavný displej?

Bude elektromobil stále pojazdný?

Čo je hlavným komponentom elektromobilu Model 3 od spoločnosti Tesla? Niektorí by povedali, že elektromotor, iní by zase zastávali názor, že batéria. Tieto odpovede rozhodne nie sú nesprávne, no rozhodne pri tejto otázke netreba zabúdať na hlavný displej, resp. tablet, prostredníctvom ktorého vodič ovláda všetky dôležité funkcie a prvky.

Ak si potrpíte na fyzické tlačidlá, v kokpite elektromobilu Tesla Model 3 sa vám páčiť nebude. Drvivá väčšina funkcií je totiž ovládaná prítomným tabletom, ktorý jedni chvália, druhí zase tvrdia, že ide o príliš komplikovaný spôsob, ktorý odvádza pozornosť vodiča od cesty pred ním.

Čo by sa ale stalo, ak by sa displej počas jazdy zničil, napríklad keby po ňom udriete kladivom? Takýto scenár je, samozrejme, veľmi nepravdepodobný, no zvedavosti sa medze nekladú. Presne týmto heslom sa podľa všetkého riadil YouTuber TechRax, ktorý sa rozhodol zistiť, čo sa stane, ak tak urobíte. Dokáže tablet pracovať aj s prasknutým displejom, napríklad ako smartfón? Bude v prípade jeho nefunkčnosti elektromobil neriaditeľný?

Displej praská a napokon vypovedá službu. Model 3 však bez väčších problémov funguje aj naďalej

YouTuber vo videu sadá do Tesly a rozbieha sa. Následne však chytí kladivo a začne jemne udierať po hlavnom displeji, ktorý aj napriek rastúcemu počtu prasklín funguje tak, ako má. Postupne sa však pridáva stále väčšia a väčšia sila, čo displej napokon nevydrží a obrazovka ostane čierna. Elektromobil je však možné riadiť aj naďalej, pričom to vyzerá, že všetko (okrem tabletu) funguje tak, ako má.

TechRax teda posunie latku ešte vyššie a displej zo zariadenia kompletne odstráni. Aj napriek tomu ale vozidlo stále funguje bez akýchkoľvek problémov. Následne sa rozhodol s ním zaparkovať a reštartovať motor. Všetko funguje aj naďalej. Spiatočka či pohyb vpred, jednoducho všetko pracuje správne aj bez prítomnosti tabletu.

Toto je rozhodne skvelá správa nielen pre vodičov, ale aj pre automobilku, ktorá si vďaka nej nepochybne môže pripísať významný plusový bod. Rozhodne sa ale dobrovoľné ničenie displeja, nech už je účel akýkoľvek, neodporúča. Jeho výmena stojí, aspoň v USA, 1 500 dolárov (približne 1 508 eur s DPH), píše InsideEVs.