Prechod na novú generáciu: Štandard pamätí DDR5 má byť do roku 2023 rozšírenejší ako DDR4

O 3 neskôr majú úplne dominovať.

Ak si čítate tento článok, je isté, že vlastníte smartfón alebo počítač, ktorý má v sebe zakomponovanú operačnú pamäť. Tá sa na trhu nachádza v niekoľkých typoch, pričom najrozšírenejším z nich je typ DDR4. Čím ďalej častejšie sa však stretávame s novým formátom, konkrétne DDR5. Stále ide o pomerne čerstvú a nie až tak rozšírenú novinku, no práve to by sa malo podľa analytickej spoločnosti Yolle Developpement v najbližších rokoch zmeniť. O novinke informuje server TechSpot.

Adopcia, resp. prechod na nový, rýchlejší typ pamäte, má v najbližších dvoch rokoch nabrať rapídne tempo. Očakáva sa, že v budúcom roku ich popularita vzrastie o najmenej 25 %, pričom v roku 2023 majú mať na trhu viac ako 50-percentný podiel, čo znamená, že budú bežnejšie ako DDR4 pamäte.

Následne, medzi rokmi 2024 a 2026, by mal podiel DDR5 pamätí dosahovať podobných čísel, akými sa dnes pýši formát DDR4. Reč je o zhruba 95-percentnom podiele. Spoločnosť ďalej predpokladá, že dopyt po pamäti v budúcnosti neklesne. Práve naopak, hodnota trhu má v roku 2026 presahovať hranicu 200 miliárd dolárov.

DDR5 pamäte sú tu! Výrobcovia sa začínajú prispôsobovať novému trendu

Tomuto trendu sa pochopiteľne musí mnoho spoločností prispôsobiť. Intel plánuje vydať hybridné procesory Alder Lake, ktoré budú disponovať podporou pre DDR4 aj DDR5 pamäte. Predpokladá sa, že základné dosky nižšej triedy budú stále závislé na aktuálnom štandarde, zatiaľ čo drahšie alternatívy už budú schopné pracovať aj s typom DDR5. Konkurenčná firma Intelu, AMD, má otvoriť brány novému štandardu niekedy na začiatku 2022 alebo 2023, a to prostredníctvom procesoru Zen 4.

TIP REDAKCIE
Chuwi MiniBook X: Šialený 10,8-palcový 2K notebook za cenu, ktorá sa často nevidí!

Aký je vlastne medzi dvoma generáciami rozdiel? Dosť veľký. DDR5 pracuje pri vyššom takte, a teda ponúka oveľa vyššiu rýchlosť. Navyšuje sa aj hustota pamäte, a to z 16 Gb na 64 Gb, čiže až 4-násobne, pričom DDR5 dokáže spracovať údaje pri rýchlosti až 6,4 Gb/s, čo je oproti DDR4 až 2-násobne viac.

Samozrejme, uvedené informácie sú len predpoklady. Či sa aj skutočne naplnia, závisí od viacerých faktorov, predovšetkým však od toho, ako sa bude vyvíjať nedostatok čipov. Poniektorí varujú, že kríza môže trvať ešte ďalšie dva roky. V takom prípade by DDR5 pamäte mali skutočne tŕnistú cestu.

Total
1
Zdieľaní
Total
1
Zdieľať