Štandard pamätí DDR5 je hotový: Budú 4x objemnejšie a až 2x rýchlejšie

Obchodná a normalizačná organizácia zameraná na polovodičové súčiastky, JEDEC, pred niekoľkými dňami vydala špecifikácie nového pamäťového štandardu DDR5.

Obchodná a normalizačná organizácia zameraná na polovodičové súčiastky, JEDEC, pred niekoľkými dňami vydala špecifikácie nového pamäťového štandardu DDR5. Pôjde o priameho nástupcu štandardu DDR4, ktorý bol predstavený pred ôsmimi rokmi.

Medzi najväčšie zmeny patrí hlavne rýchlosť pamätí, ktorá sa v porovnaní s DDR4 prakticky zdvojnásobí. Oficiálna špecifikácia DDR4 hovorí o takte 3200 MHz, no tí, ktorí si skladali počítač alebo vylepšovali notebook určite vedia, že kúpiť sa dajú aj rýchlejšie pamäte. Bežne dostupné sú napríklad 3600 MHz pamäte RAM, no existujú aj rýchlejšie kúsky.

DDR5 pamäte budú začínať na takte 4800 MHz, pričom ich nové teoretické maximum je 6400 MHz. Dá sa však opäť predpokladať, že výrobcovia opäť prinesú ešte rýchlejšie modely. Jeden z výrobcov, SK Hynix, už teraz počíta s príchodom 8400 MHz čipov.

Rýchlosť však nie je všetko. Porastie aj hustota pamätí, a to hneď 4-násobne z 16 na 64 Gb. V praxi to znamená, že relatívne častým úkazom sa môže stať jediný pamäťový modul s kapacitou 128 GB. Pri DDR5 pamätiach si treba dávať pozor na výrez, ktorý bude na mierne odlišnom mieste než pri DDR4. Je to z toho dôvodu, aby ich ľudia nemohli kombinovať.

TIP REDAKCIE
Spoluzakladateľ YouTube predpovedá úpadok platformy, odsudzuje nedávne zmeny

Očakáva sa, že DDR5 pamäti začnú výrobcovia procesorov podporovať od roku 2021. Najskôr v serverových riešeniach (Intel) a v roku 2022 aj v bežne dostupných produktoch (AMD Zen 4).

Total
1
Zdieľaní
Total
1
Zdieľať