najst

Apple trafil klinec po hlavičke: Aplikácia Nájsť vyhľadá stratený iPhone aj keď je vypnutý

Užitočná pomôcka pri strate alebo odcudzení smartfónu.

Operačný systém iOS 15 získal niekoľko nových funkcií a vylepšení, ktoré používanie smartfónov iPhone zase o niečo spríjemnia. Aktualizácie sa dočkal aj nástroj Nájsť, pomocou ktorého môžete vyhľadať stratené zariadenia alebo veci, ku ktorým ste pripli lokalizátor AirTag.

Apple si pre používateľov smartfónov iPhone pripravil skutočne praktický šperk, ako zistil server 9to5mac. Rozsiahla sieť služby Nájsť umožní vyhľadať stratený iPhone aj v tom prípade, keď je vypnutý. To nie je všetko.

iPhone nájde aj vtedy, ak bol obnovený do výrobných nastavení, teda kompletne vymazaný. V tomto prípade ale musí mať užívateľ zapnutú funkciu Zámok aktivácie, ktorá zaistí, že jeho zariadenie nebude môcť používať nikto iný.

V momente, kedy klesne kapacita batérie na kritickú úroveň, iPhone používateľovi zobrazí dialógové okno s upozornením, že sa bude dať vyhľadať aj po tom, ako sa vypne. Apple o tejto funkcii informuje vo svojej tlačovej správe, nevysvetľuje však, ako funguje.

iphone
Foto: 9to5mac.com

Vypnutý iPhone sa bude zrejme chovať podobne, ako lokalizačný prívesok AirTag. To znamená, že technicky nebude úplne vypnutý. Pravdepodobne si ponechá malú časť energie na to, aby mohol odosielať Bluetooth signál, ktorý následne zachytia iné Apple zariadenia v jeho blízkosti.

Nikto presne nevie, ako to funguje

Ťažko odhadnúť, ako dlho smartfón vydrží v takomto režime ultra nízkej spotreby energie. Po vypnutí či vybití batérie by ale mohol zvládnuť odosielať signál ešte niekoľko hodín.

TIP REDAKCIE
Xiaomi 12 bude predstavený v decembri: Pozrite si prehľad základných špecifikácií!

Táto funkcia bude v systéme iOS 15 zapnutá predvolene. Pokiaľ bude používateľ z nejakého dôvodu chcieť, môže ju vypnúť v nastaveniach služby Nájsť. Určite to ale neodporúčame.

Aplikácia Nájsť sa spolieha na šifrovanú sieť stoviek miliónov aktívnych zariadení Apple. Pri strate alebo krádeži smartfónu tak existuje veľká šanca, že sa ho podarí naozaj vyhľadať. Po novom tomu nezabráni ani vybitá batéria.

iOS 15 bude k dispozícii v septembri. Obdržia ho zariadenia radu iPhone 12 a iPhone 11, ‌modely iPhone‌ XS, ‌iPhone‌ XS Max, iPhone XR, ‌iPhone‌ X, ‌iPhone‌ 8, ‌iPhone‌ 8 Plus, iPhone‌ 7, ‌iPhone‌ 7 Plus, ‌iPhone‌ 6s, ‌iPhone‌ 6s Plus, ‌iPhone SE‌ (1. a 2. generácia) a iPod Touch (7. generácia). Verejnú beta verziu Apple sprístupní v budúcom mesiaci. Momentálne s ňou môžu pracovať iba vývojári.

Total
18
Zdieľaní
Total
18
Zdieľať