400 satelitov naraz: Oblohu zahltí Starlink, SpaceX nahradí menší Falcon 9 za gigantický Starship

Už od spustenia Starlink misií v máji 2019 bolo jasné, že SpaceX nebude využívať raketu Falcon 9 navždy. Elon Musk a prevádzková riaditeľka SpaceX Gwynne Shotwell už vtedy načrtli budúcnosť vysokorýchlostného vesmírneho internetu. Satelity sa firme na obežnú dráhu oveľa viac oplatí vynášať vo väčšom počte.

Falcon 9 ich naraz zvládne vyniesť len 60, výrazne mohutnejšia raketa Starship nemá mať problém ani so 400 kusmi vážiacimi 106 ton. Po dôležitých zmenách v konštrukcii, kedy SpaceX vymenil uhlíkové kompozitné konštrukcie za lacnejšiu oceľ môžu byť misie Starship ešte lacnejšie než tie, ktoré firma prevádzkuje dnes.

SpaceX od začiatku misie Starlink na obežnú dráhu vyniesol už približne 1 670 satelitov. Potreboval na to 28 úspešných štartov rakety Falcon 9. Rovnaký počet satelitov by Starship zvládol vyniesť počas štyroch, maximálne piatich misií.

Vizualizácia vypustenia Starlink satelitov z rakety Starship.

Zatiaľ čo Falcon 9 je mimoriadne efektívnou a spoľahlivou raketou, Starship má byť v blízkej budúcnosti ešte lepší a užitočnejší. Stačí len, aby prešiel všetkými testami, ktoré ho čakajú. A nebude ich málo.

Vizualizácia ako Starship vypúšťa satelity Starlink.
Starship na obežnú dráhu dokáže vyniesť 400 satelitov naraz. Viac než 6x toľko, čo súčasný Falcon 9.

Pripomenieme, že jeden Starlink satelit má firmu stáť až 250 000 dolárov. Nie je jasné či je v cene zahrnutá aj doprava na orbitu a ani to, či sa výrobná cena mení. SpaceX predpokladá, že vybudovanie Starlink konštelácie bude stáť približne 10 miliárd dolárov. Od internetu očakávajú ročný príjem vo výške 30 miliárd dolárov.

Vzhľadom na to, že je Starship ešte stále vo vývoji sa nedá očakávať, že s ním začne SpaceX na obežnú dráhu lietať ešte tento rok. Najnovšie odhady však počítajú so zapojením do služby už budúci rok. Keď sa tak stane, lety so Starship budú tak bežné ako dnešné misie s Falcon 9.