POZOR: V Európe sa šíri extrémne nebezpečná SMS. Takto vyzerá, môže byť aj na Slovensku!

Dávajte si veľký pozor, aplikácia je schopná kradnúť.

Európou sa momentálne začal šíriť extrémne nepríjemný a hlavne nebezpečný SMS malvér s označením Flubot, ktorý pomocou infikovanej aplikácie napáda smartfóny s operačným systémom Android. Veľké problémy hlási hneď niekoľko európskych krajín ako Maďarsko, Taliansko, Poľsko či Veľká Británia. Dá sa predpokladať, že Flubot sa už stihol prepracovať aj na Slovensko.

Podvod sa šíri formou SMS správy, ktorá na prvý pohľad vyzerá tak, ako by pochádzala od prepravnej spoločnosti. Na podvodné správy v Messengeri, na Whatsappe alebo hlavne v emailoch sme si už zvykli. V SMS správe sa neobjavujú až tak často, preto im ľudia často dôverujú výrazne viac.

Získať môžu prístup k online bankovníctvu

Po kliknutí na odkaz sa vás zariadenie opýta či chcete nainštalovať aplikáciu (DHL alebo FedEx). Ak inštaláciu povolíte, kontrolu nad telefónom prevezme automatizovaný systém, ktorý útočníkom začne zasielať rôzne osobné údaje, a to vrátane informácií k vášmu internetovému bankovníctvu.

SMS správa sa do zariadenia snaží nainštalovať škodlivú aplikáciu.

Na podvod upozorňuje česká Asociácia prevádzkovateľov mobilných sietí, skrátene AMPS. „Operátori nasadením bezpečnostných opatrení síce dokážu časť škodlivej prevádzky z cudziny blokovať, každopádne závadné SMS často posielajú samostatné nenápadné telefóny, do ktorých komunikácie nemôžu zasahovať. Vyzývame preto zákazníkov hlavne k veľkej obozretnosti,“ povedal Jiří Grund, výkonný riaditeľ AMPS.

TIP REDAKCIE
Samsung bojuje proti kríze: Za 15 miliárd € chce v Texase postaviť továreň na čipy

Dávajte si pozor, aké SMSky vám prídu

AMPS radí, ako rozpoznať či ide o podvod alebo nie. „Prvým znakom, ktorý by mal používateľov upozorniť na podvod, je samotná správa. Následne, keď je im ponúknuté stiahnutie aplikácie, sú pre jej stiahnutie presmerovaní mimo štandardný obchod Google Play, čo je druhým znakom“.

SMS
Takto vyzerá škodlivá SMS správa, ktorej je nutné sa vyhnúť.

V minulosti sa už šírili podobné informácie, avšak s jedným veľkým rozdielom. Išlo o phishingový útok, ktorý užívateľov presmeroval na stránku, ktorá sa mohla podobať na niektorú zo známych služieb či inštitúcií. Ak by sa do nej prihlásili, útočníci by získali prístupové údaje.

Najnovší podvod sa líši v tom, že sa škodlivý kód snaží nainštalovať priamo do zariadenia, čím otvára dvere k podstatne širšiemu spektru dát.

Total
279
Zdieľaní
Total
279
Zdieľať