Nad Slovenskom v posledných dňoch prelietavajú „vláčiky“ Starlink satelitov

Nad Slovenskom sa uskutočnilo malé vesmírne divadlo.

Ak ste sa v posledných dňoch vo večerných hodinách pozerali na oblohu, možno ste zbadali zaujímavý jav. Na oblohe sa za sebou vo vysokej rýchlosti pohybovali desiatky objektov. Tento bolo možné pozorovať takmer na celom Slovensku, od Žiliny až po Lučenec.

Nešlo pritom o nič iné ako „vláčiky“ satelitov Starlink od spoločnosti SpaceX. Spoločnosť chce vďaka malým satelitom na nízkej obežnej dráhe vysokorýchlostným internetom pokryť celý svet. Nie len Európu a Spojené štáty, ale skutočne celý svet. Okolo Zeme dnes krúži viac ako 1 300 takýchto satelitov, niektoré sú radené práve do takýchto vláčikov.

SpaceX satelity na obežnú dráhu vypúšťa postupne, najnovšie vynesenie prebehlo 4. mája 2021 krátko po pol deviatej ráno. Raketa Falcon 9, ktorej prvý stupeň spoločnosť využila už desaťkrát na orbitu vyniesla čerstvých 60 kusov. Niektoré z nich je možné pozorovať aj zo Slovenska.

TIP REDAKCIE
TOP 4 bežecké pásy na doma: Zvládnu aj 110 kg záťaž, vyvinú rýchlosť až 12 km/h!
Starlink
SpaceX na obežnú dráhu vyniesol už viac ako 1 300 satelitov.

Keď bude projekt Starlink hotový, zložený bude z celkovo 12 tisíc družíc. Na dosiahnutie tohto cieľa však musí SpaceX vykonať ešte niekoľko „málo“ podobných misií. Muskova firma však chce byť hotová do roku 2027. Starlink sa má už čoskoro dostať aj na Slovensko. Viac o tomto pláne sme rozobrali v samostatnom článku.

Ak by vás zaujímalo či niektorý z „vláčikov“ opäť nepreletí nad našimi hlavami, pozrieť si to môžete na webe findstarlin.com.

Total
62
Zdieľaní
Total
62
Zdieľať