Žiadne dáta vám nedáme: Voči Facebooku sa postavila prvá EÚ krajina

Facebook nemá povolené spracovávať dáta používateľov z WhatsAppu pre svoje účely, rozhodlo Nemecko.

Kontroverzné pravidlá komunikačnej platformy WhatsApp začnú platiť už o 2 dni všade na svete, až na jednu krajinu – Nemecko. Tej sa okamžite prestala páčiť myšlienka, že by mala sociálna sieť získať prístup k dátam, ktoré sú súčasťou WhatsAppu.

Krajina sa zmenám venovala už od polovice apríla, no až teraz dospel regulátor k rozhodnutiu. Facebook v Nemecku nezíska dáta od používateľov WhatsAppu. O nových pravidlách rozhodol komisár na ochranu osobných údajov, Johannes Casper. „Ustanovenia o prenosoch údajov sú roztrúsené na rôznych úrovniach ochrany osobných dát, sú nejasné a ťažko sa rozlišujú v európskej a medzinárodnej verzii,povedal.

Obsah je zavádzajúci a vykazuje značné rozpory. Ani po dôkladnej analýze nie je jasné, aké dôsledky má schválenie pre používateľov. Okrem toho, súhlas s novými pravidlami nie je udeľovaný slobodne, keďže WhatsApp požaduje prijatie nových pravidiel ako podmienku ďalšieho využívania funkcií služby,“ dodal.

Vzhľadom na to, že rozhodnutie, ktoré komisár prijal, má platnosť len tri mesiace, sa žiadosť rozhodol posunúť Európskemu výboru pre ochranu osobných údajov, čo by mohlo viesť k právne záväznému rozhodnutiu na európskej úrovni. To by v praxi znamenalo, že by pred novou politikou Facebooku boli chránení všetci obyvatelia členských štátov.

TIP REDAKCIE
Apple, Google aj TikTok musia v Rusku otvoriť pobočky. Miestny úrad sa vyhráža reštrikciami
Facebook a WhatsApp si chcú vymieňať dáta.
Facebook je presvedčený o tom, že nové pravidlá sme len nepochopili.

Facebook a WhatsApp: Vôbec ste to nepochopili

Dalo sa čakať, že WhatsApp s rozhodnutím komisára nebude súhlasiť, a tak sa aj stalo. Spoločnosť hovorí o tom, že komisár nové pravidlá vyslovene nepochopil a preto jeho rozhodnutie v prípade súdneho procesu nemá o čo oprieť.

Keďže tvrdenia hamburského úradu na ochranu údajov sú nesprávne, zákaz nebude mať vplyv na pokračovanie v implementácii nových pravidiel. Naďalej sme odhodlaní poskytovať bezpečnú možnosť komunikácie pre každého,“ povedala spoločnosť vo vyjadrení pre server Android Police.

WhatsApp nakoniec dodal, že nové pravidlá už tak či tak potvrdila väčšina používateľov. A niet sa čomu čudovať. V aplikácii sa totiž začala zobrazovať čoraz väčšia a väčšia výzva, ktorá sa v posledných dňoch ignorovala len veľmi ťažko.

Ak by ste s novými pravidlami WhatsAppu nesúhlasili, čaká vás náročné obdobie. Pár týždňov až mesiacov vám môže všetko fungovať, no neskôr sa funkcionalita aplikácie zmenší až kým ju nakoniec nebudete môcť používať.  

Total
1
Zdieľaní
Total
1
Zdieľať