V EÚ bude novinka: Eco Rating bude označovať či sú smartfóny ekologické, príde aj na Slovensko

Hodnotenie smartfónov príde aj na Slovensko.

V Európe sa začne používať nové označenie smartfónov Eco Rating. Zamerané bude na to či sú ekologické alebo nie. Cieľom iniciatívy je informovať zákazníkov o tom či je zariadenie, ktoré si kupujú šetrné k životnému prostrediu alebo nie. Tí zákazníci, ktorí si na takomto ukazovateli dávajú záležať sa tak môžu ľahšie rozhodnúť.

Iniciatíva je výsledkom spolupráce medzi spoločnosťami Deutsche Telekom, Orange, Telefónica, Telia CompanyVodafone.

Budovanie udržateľnejšej budúcnosti je našou spoločnou zodpovednosťou, preto veríme, že nastal správny čas na zavedenie harmonizovaného systému ekologického hodnotenia v celom odvetví, ktorý zlepší transparentnosť a pomôže zvýšiť povedomie o vplyve telefónov na životné prostredie“.

Nový bodovací systém bude zložený z niekoľkých rôznych hodnôt – odolnosti, opraviteľnosti, recyklovateľnosti, efektívneho využívania zdrojov a ďalších. Na základne hodnotenia v jednotlivých kategóriách získajú jednotlivé smartfóny celkové skóre Eco Rating s maximálnou hodnotou 100.

TIP REDAKCIE
O elektromobilitu sa zaujíma už aj Dodge, posledné spaľováky vyrobí v roku 2024
Eco Rating
Eco Rating zmeria vplyv jednotlivých zariadení na životné prostredie.

Systém bude hodnotiť smartfóny od výroby až po ukončenie životnosti, pričom sa bude posudzovať, ako ľahko sa dajú zlikvidovať materiály použité na výrobu daného zariadenia.

Eco Rating: V 24 krajinách, zapojili sa aj najväčší výrobcovia

Výrobcovia, ktorí sa podpísali pod túto iniciatívu patria medzi tých najlepších. Spomenieme napríklad Samsung, OnePlus, Motorolu a mnohých ďalších.

Mnohí výrobcovia berú starostlivosť o životné prostredie veľmi vážne. Samsung, napríklad, nedávno spustil program Galaxy Upcycling, ktorý je navrhnutý tak, aby starším zariadeniam dával nový, IoT život. Program je navrhnutý pre smartfóny od Galaxy S9 až po Galaxy S21 Ultra.

Novy Eco Rating systém začne platiť budúci mesiac v 24 európskych krajinách, medzi ktorými bude aj Slovensko a Česko.

Total
13
Zdieľaní
Total
13
Zdieľať