4. najväčší nekontrolovateľný objekt sa zrútil: Čínska raketa to už má za sebou

Posledný týždeň sa začalo rozprávať o čínskej rakete, ktorá sa vymkla spod kontroly a začala sa nekontrolovateľne rútiť smerom k Zemi.

Dnes nadránom sa raketa Long March 5B (Dlhý pochod 5B) skutočne zrútila. Ide o štvrtý najväčší človekom vyrobený objekt, pri ktorom nastal nekontrolovateľný pád späť na Zem. Svoj hrob našla v nedeľu tesne nad ránom nad Indickým oceánom, informoval Washington Post.

Podobná situácia nenastala prvýkrát a rovnako za to prvýkrát nemôže ani Čína. Ľudová republika doslova „raketovým“ tempom rozvíja svoj vesmírny program, čo sa odrazilo aj na kvalite odveden práce. Len minulý máj mali Číňania problém s rovnakou raketou Dlhý pochod 5B, ktorá sa zrútila v okolí západnej Afrike. Síce väčšina zhorela v atmosfére, malé časti dopadli do obývateľnej zóny a poškodili obydlia.

cinska raketa
Čínska raketa Long March 5B (Dlhý pochod 5B)

Čínska raketa: Nie je v tom sama

Momentálne nie je jasné či Peking prizná chybu a hlavne či sa z nej poučí. Pre krajinu takéto nekontrolovateľné zrútenie určite predstavuje hanbu. Hlavne v čase, keď americký SpaceX dokáže s prvým stupňom pristáť aj niekoľkokrát za sebou.

TIP REDAKCIE
Snapdragon 8 Gen 1 prekonal v teste AnTuTu hranicu 1 milióna bodov

Čínska raketa sa do vesmíru dostala počas najnovšej misie v snahe postaviť vlastnú vesmírnu stanicu Nebeský palác. Počas 11-tich misií má vzniknúť miesto, ktoré môžu astronauti obývať celoročne.

Čína však nie je jediná krajina, ktorá mala s vesmírnymi misiami problém. V roku 1975 sa americkej NASA z nebies zrútila vesmírna stanica Skylab. Svoju púť skončila nad Austráliou.

Total
3
Zdieľaní
Total
3
Zdieľať