android 12

Android 12 je vonku, prichádza s radikálnou zmenou vzhľadu a novými funkciami

Nezostal kameň na kameni.

Na konferencii Google I/O, ktorá odštartovala včera vo večerných hodinách, predstavila spoločnosť Google prvú verejnú beta verziu operačného systému Android 12.

Android 12 prešiel, ako už naznačovali vývojári vŕtajúci sa v prvých alfa verziách systému, radikálnou zmenou vzhľadu. Aktualizovaný dizajnový jazyk sa nazýva Material You.

Okrem novej fazóny tvorcovia pripravili viacero ďalších zlepšení, zamerali sa na ochranu súkromia, užšiu spoluprácu medzi viacerými zariadeniami a ďalšie funkcie, ktoré používanie zariadení zase o niečo spríjemnia.

Android 12 bude v stabilnej verzii dostupný neskôr v tomto roku, niekedy na jeseň. Prvú verejnú beta zostavu si môžu nainštalovať tí nedočkavci, ktorí vlastnia kompatibilné zariadenia. Keďže ide o beta verziu, mali by počítať s tým, že v systéme ešte nemusí všetko fungovať tak, ako má.

Zoznam zariadení kompatibilných s OS Android 12 nájdete TU. Okrem smartfónov Pixel je nová verzia systému dostupná pre OnePlus 9, ASUS ZenFone 8 alebo napríklad rad zariadení Xiaomi Mi 11.

Android 12

Najnovšia verzia mobilného operačného systému od Google je v prvom rade farebnejšia. Používateľské prostredie sa prezlieklo do súvisiacich pastelových farieb, ktoré ovplyvnia vzhľad textu, ikon, tlačidiel, systémových aplikácií (napr. klávesnice), ovládačov hlasitosti, widgetov, upozornení, uzamknutej obrazovky a ďalšieho obsahu na obrazovke.

Paleta farieb sa automaticky zmení na základe tapety, ktorú si nastavíte. Ak si napríklad vyberiete tapetu zobrazujúcu pekný oceán s piesočnou plážou, rozhranie sa odeje do modro-žltých pastelových farieb.

Systém z obrázka vyhodnotí dominantnosť jednotlivých farieb a podľa toho farebnosť prostredia upraví. Drobným problémom je, že zmena vie ovplyvniť len systémové, nie aplikácie tretej strany. Google zrejme bude na vývojárov tretích strán tlačiť, aby si nový dizajnový jazyk osvojili.

android 12

Používateľ si napriek systémovému odfarbeniu stále môže zvoliť, či chce používať svetlú, alebo tmavú tému používateľského rozhrania. Zmena farieb sa tomu, prirodzene, prispôsobí. Riešenie ide naozaj do hĺbky.

Systém dovolí upraviť aj sýtosť farieb, hrúbku línií (napr. posúvač jasu) alebo umožní pridať na objekty rámčeky, čo môže prispieť k lepšej prehľadnosti pri nastavení menej výrazných farieb.

Android 12 je okrem toho plný nových animácií, vďaka ktorým pôsobí ovládanie systému ešte plynulejšie a konzistentnejšie.

android 12

Zásadne sa zmenilo aj používateľské rozhranie ako také. Horný panel s rýchlymi nastaveniami po novom obsahuje namiesto menších ikon veľké dlaždice. Posúvač jasu sa nachádza nad nimi, pod horným okrajom obrazovky. Je oveľa väčší a výrazanejší.

Pnel s upozorneniami obsahuje 4 veľké dlaždice. Až po potiahnutí prstom smerom dole sa zjavia ďalšie 4 dlaždice. Okrem obvyklých základných funkcií si môžete do panela umiestniť skratku na Google Pay alebo Google Home Controls. Widget s prehrávačom hudby zostáva na svojom mieste.

android 12

Zjednotené upozornenia sa zobrazujú na stmavenom a menej transparentnom pozadí, čo zlepšuje ich prehľadnosť. Oznámenia z četovacích aplikácií sa stále zobrazujú v režime konverzácie. Pre odpovedanie na správu tak nemusíte otvárať konkrétnu aplikáciu, stačí odpovedať priamo z upozornenia.

Funkcie

Google počas prezentácie neobišiel zlepšenia v oblasti ochrany súkromia. V pravom hornom rohu rozhrania sa nachádzajú indikátory, ktoré používateľa upozornia, že tá či oná aplikácia aktívne pristupuje k mikrofónu a fotoaparátu. Google sa tak inšpiroval výrobcom Apple, ktorý obdobné indikátory pridal do systému iOS.

android 12

Výborné je, že prístup ku kamere a mikrofónu je možné natvrdo zakázať na systémovej úrovni. Stačí stiahnuť hornú lištu a ťuknúť na jednu z dvoch pridaných dlaždíc. Prakticky tiež vyzerá nový informačný panel, ktorý na jednom mieste používateľovi ukáže, ako často a k akým údajom pristupujú nainštalované aplikácie.

Rovno z tohto miesta môže používateľ odvolať všetky alebo vybrané povolenia, ktoré aplikáciám udelil. Po novom je možné aplikáciám udeliť povolenie pre prístup k polohe v dvoch úrovniach – presnej a približnej. Napríklad taký Uber bude potrebovať vašu presnú polohu, aby vás vyzdvihol na správnom mieste. Aplikácia počasia ale presnú polohu nepotrebuje, stačí jej informácia o približnom umiestnení.

TIP REDAKCIE
Bežecký pás na doma čo najlacnejšie: Tento model teraz stojí len 150 €!
android 12

Zaujímavá je funkcia hibernácie – dlhodobého spánku pre aplikácie, ktoré aktívne nepoužívate. Systém uspatým aplikáciám obmedzí využívanie interného úložiska a odvolá všetky povolenia, ktoré ste im udelili. Aplikácie prejdú do tohto režimu automaticky, ak ich používateľ neotvorí niekoľko mesiacov.

Samozrejme, dostupná je (bude) aj manuálna aktivácia/vypnutie dlhodobého spánku. Ak budete chcieť aplikáciu dostať z hibernácie, stačí ju otvoriť ako obvykle. Aj keď je táto funkcia už dostupná v prvej beta iterácii Androidu 12, naplno bude fungovať zrejme až po vydaní stabilnej verzie systému. Ručná aktivácia funkcie momentálne dostupná nie je.

Google ďalej prepracoval widgety. Nejde len o ich vzhľad – tvar, font písma alebo súhru s nastavenou paletou farieb. Widgety sú dynamické a interaktívne. Môžu obsahovať ovládacie prvky ako prepínače či potvrdzovacie polia. Dostupné sú vo viacerých veľkostiach tak, aby si používateľ mohol domáce obrazovky lepšie upraviť podľa svojho vkusu a potrieb.

android 12

Android 12 obsahuje API rozhranie Bluetooth LE Audio. Zariadenia môžu prenášať zvuk do Bluetooth slúchadiel v nízkoenergetickom spektre. Špeciálny kodek LC3 zachová rovnako vysokú kvalitu zvuku, no pri nižšej spotrebe energie a stabilnejšom pripojení.

Smartfóny s operačným systémom Android 12 si lepšie porozumejú s „partnerskými“ zariadeniami. Notebooky s Chrome OS zobrazia notifikácie zo smartfónu, pokiaľ sa smartfón nachádza v blízkosti takéhoto počítača, ten sa automaticky odomkne bez toho, aby ste museli zadávať PIN kód alebo heslo.

android 12

V spojení s Android TV dokáže smartfón fungovať ako vzdialená klávesnica a touchpad. Vyhľadávanie filmov a seriálov môže používateľ praktizovať priamo na smartfóne. Vozidlá s palubným systémom Android Auto zvládne smartfón odomknúť aj naštartovať. Táto funkcia však bude dostupná až na jeseň, po vydaní stabilnej verzie Android 12.

android 12

Smartfóny s operačným systémom Android spracovávajú niektoré úlohy v cloude. Ide napríklad o inteligentné odpovede na maily a správy, automaticky generované titulky, identifikácia hudby, ktorá znie vo vašom okolí…Android 12 sa bude snažiť väčšinu úloh spracovať priamo v zariadení bez toho, aby musel informácie odosielať niekde do cloudu.

Niektoré súčasné smartfóny disponujú vyhradeným tlačidlom pre aktiváciu digitálnej asistencie. Nové smartfóny ho už potrebovať nebudú. Asistent sa zapne dvojitým stlačením hlavného tlačidla, ktoré sa nachádza na pravom boku smartfónov.

Ako inak, Android 12 je oproti Androidu 11 efektívnejší. Vystačí si menšou dávkou energie a výkonu, čo by malo prispieť k lepšej výdrži na jedno nabitie. Energetický zisk však bude v praxi asi málo badateľný. Na výdrž batérie vpláva množstvo premenných a nároky systému sú len jednou z nich.

Google na konferencii Google I/O určite neprezentoval všetko. Ak sa objaví nejaké ďalšie zaujímavé zlepšenie, dáme vám vedieť. Keďže je operačný systém Android 12 dostupný len v prvej beta verzii, pod kapotou sa ešte môže odohrať pár zmien. Nič zásadné sa ale neudeje.

Beta verzie majú pomerne blízko k stabilnej zostave, vývojári tak len doladia detaily a funkcie, ktoré ešte nie sú úplne pripravené slúžiť používateľom. Teraz si môžeme počkať na preteky, v rámci ktorých sa budú jednotliví výrobcovia predbiehať v oznamovaní aktualizačných harmonogramov pre svoje zariadenia.

Pokiaľ si dobre spomíname, ako prvé vlani dostali aktualizáciu na stabilnú verziu operačného systému Android 11 smartfóny OnePlus 8 a 8 Pro. Ak si odmyslíme smartfóny Pixel, samozrejme.

Total
1
Zdieľaní
Total
1
Zdieľať