urbanista

Urbanista vyrobil prvé bezdrôtové slúchadlá so solárnym dobíjaním

Slúchadlá, ktoré (takmer) nepotrebujú nabíjačku.

Švédska audio spoločnosť Urbanista sa pochválila novými bezdrôtovými slúchadlami, ktoré sa nazývajú Los Angeles. Príslušenstvo sa pýši aktívnym potláčaním okolitého hluku, no to nie je to najzaujímavejšie, čo slúchadlá obsahujú. Informuje o nich magazín Wired.

Slúchadlá Urbanista Los Angeles môžu, v ideálnom prípade, ponúknuť nekonečnú výdrž na jedno nabitie. Výrobca totižto do slúchadiel zakomponoval solárne články. Vyrobené sú z pokrokového materiálu Powerfoyle, ktorý je pružný a odolný zároveň.

Powerfoyle je produktom a patentovanou technológiou spoločnosti Exeger. Výrobca Urbanista tvrdí, že je to prvýkrát, čo bol tento materiál integrovaný priamo do slúchadiel.

Zdá sa, že solárne nabíjanie nie je len kozmetickým doplnkom slúchadiel, ktoré im zabezpečí pár minút výdrže navyše.

Wired píše, že 1 hodina pobytu so slúchadlami na slnku vyčaruje až 3 hodiny výdrže potrebnej pre prehrávanie hudby. Ak bude náhodou vonku zamračené, integrovaná batéria načerpá počas 1 hodiny energiu na 2 hodiny prehrávania hudby.

urbanista
Solárne články na nachádzajú v moste slúchadiel. Foto: Urbanista

Články Powerfoyle sa pritom nemusia spoliehať iba na priamy slnečný svit. Energiu vyrobia z akéhokoľvek svetla, a to aj umelého. Slnko ale stále predstavuje najideálnejší zdroj. Ak hudbu zrovna nepočúvate a nachádzate sa doma, stačí slúchadlá položiť niekde k oknu, kde sa budú pomaly dobíjať.

Nie vždy sa dá niekde naháňať slnko, preto inžinieri do slúchadiel zapracovali aj osvedčený USB-C konektor pre tradičnú drôtovú formu dobíjania. V slúchadlách sa nachádza 750 mAh batéria. Pri plnom nabití zabezpečí 50 hodín prehrávania.

TIP REDAKCIE
Okamžité platby medzi bankami prichádzajú, prevod peňazí potrvá pár sekúnd

Slúchadlá sú inak plne kompatibilné so zariadeniami s operačným systémom iOS, Android a Windows. Podporujú digitálnu asistenciu od Apple a Google, majú 40 mm neodymové meniče, frekvenčný rozsah 20 Hz až 20 kHz, Bluetooth 5.0 a zabudovaný mikrofón.

urbanista
Foto: Urbanista

Medzi aktívnym potláčaním hluku a režimom priepustnosti zvukov z okolia sa dá jednoducho prepínať vyhradeným tlačidlom. Senzory zabezpečia, že sa prehrávanie hudby automaticky zastaví po tom, ako si dáte slúchadlá dole z hlavy. Pri opätovnom nasadení sa prehrávanie automaticky spustí.

Či výrobca s výkonom solárneho dobíjania náhodou nepreháňal, ukáže až čas. Slúchadlá Los Angeles sa k zákazníkom dostanú neskôr. Momentálne nie je otvorený ani systém predbežných objednávok. Cena nie je extrémne vysoká, predávať sa budú za 200 amerických dolárov, respektíve 169 britských libier.

Slúchadlá Urbanista Los Angeles dostali čierne farebné prevedenie, ktoré dobre maskuje prítomnosť solárnych článkov. Výrobca však má v pláne časom ponúknuť aj iné farebné prevedenia.

Aby sme boli voči konkurencii spravodliví, Urbanista nie je prvou spoločnosťou, ktorá mala takýto nápad. Wired pripomína produkt známej značky JBL. Koncom roka 2019 predstavila slúchadlá Reflect Eternal, a to s rovnakou technológiou Powerfoyle.

Výrobca JBL ale tieto slúchadlá na trh nikdy nepriniesol. V novembri 2020 projekt zrušil, zvalil to na pandémiu koronavírusu a s ňou súvisiace problémy vo výrobnom procese.

Total
18
Zdieľaní
Total
18
Zdieľať