spaceX

SpaceX opäť poletí na ISS s ľudskou posádkou. Misia Crew-2 odštartuje v piatok

Pôvodne sa mal len uskutočniť vo štvrtok, plán zhatilo zlé počasie.

NASA a SpaceX v tejto chvíli finalizujú prípravy na druhý ostrý operačný let, v rámci ktorého dopravia na Medzinárodnú vesmírnu stanicu štvoricu astronautov. Misia Crew-2 je naplánovaná na 23. apríla, teda na tento piatok.

Do prepravného modulu Crew Dragon, ktorý na obežnú dráhu vynesie nosná raketa Falcon 9, sa posadia astronauti Megan McArthurová a Shane Kimbrough z Amerického národného úradu pre letectvo a vesmír (NASA), Thomas Pesquet z Európskej vesmírnej agentúry (ESA) a Akihiko Hošide z Japonskej vesmírnej agentúry (JAXA), informuje na svojom webe NASA.

spaceX
Posádka misie Crew-2. Foto: SpaceX/Twitter

Všetci štyria astronauti boli k misii Crew-2 pridelení ešte v júli 2020. Posledné mesiace sa venovali tréningu a príprave na dlhodobý pobyt na palube Medzinárodnej vesmírnej stanice. Na ISS strávia niekoľko mesiacov. Venovať sa budú vedeckým projektom, údržbe zariadení a ďalším úlohám.

Na Zem sa štvorica astronautov vráti na jeseň tohto roku. V rámci rotácie ich nahradí nový tím, ktorý sa na ISS dostane s misiou Crew-3. Predbežne je naplánovaná na koniec októbra 2021.

Ako sme uviedli, misia Crew-2 je druhým ostrým operačným letom na ISS s ľudskou posádkou, ktorý zastrešuje NASA a SpaceX. Zároveň ide o prvý takýto let, ktorého sa zúčastní aj astronaut z Európy.

spaceX
Aktuálny záber z Kennedyho vesmírneho strediska na Floride. Foto: NASA/Twitter

Do výšin vynesie posádku raketa Falcon 9 s už použitým prvým stupňom. Ide o rovnaký stupeň, ktorý bol použitý pri misii Crew-1 (november 2020). Tento stupeň sa vráti späť na Zem, kde pristane na plošine umiestnenej v Atlantiku.

TIP REDAKCIE
Divadelný ústav sa stal partnerom Google: Absolvujte unikátnu online výstavu

Dianie z Kennedyho vesmírneho strediska na Floride, zo štartovacej rampy 39A, bude NASA aj SpaceX vysielať naživo. Ak všetko pôjde podľa plánu, raketa opustí vesmírne stredisko v piatok krátko pred 12. hodinou nášho času. Live stream bude spustený v dostatočnom predstihu.

Či sa však let uskutoční v plánovanom čase bude závisieť od počasia, ktoré musí byť ideálne. Pokiaľ poveternostné podmienky vyhovovať nebudú, štart misie sa presunie na iný termín. Pôvodne mal let prebehnúť už zajtra vo štvrtok, 22. apríla. Odklad spôsobilo práve nepriaznivé počasie, uvádza vo svojom blogu NASA.

Živý prenos z udalosti môžete v piatok sledovať na YouTube kanáloch NASA a SpaceX.

Total
1
Zdieľaní
Total
1
Zdieľať