RECENZIA Samsung The SERO: Je otočná TV skutočne len pre mileniálov?

Otočný televízor, ktorý nikto nečakal skrýva niekoľko zaujímavých trikov.

Samsung SERO alebo The Sero ako ju Samsung označuje, je unikátny televízor určený pre mladšie publikum. Je to totiž televízor, ktorý sa dokáže otáčať, vďaka čomu môžete obsah pozerať nielen tradične „na šírku,“ ale aj na výšku. Časy, kedy sme si z ľudí, ktorí natáčali videá na výšku robili srandu sú tak definitívne preč. Koniec koncov, videá na Instagrame a TikToku už predsa na šírku nenatáča skoro nikto.

Dokáže sa zo Sero potešiť aj niekto, kto nie je obrovským fanúšikom týchto sociálnych sietí? To záleží. The Sero v sebe skrýva šikovné technológie a potenciál, ktorý môže mať neobmedzené využitie.

Televízor disponuje 43-palcovou QLED obrazovkou, stojí 1 319 € a v akomkoľvek priestore doslova žiari. Všimli sme si to aj u nás v redakcii. Hneď, ako niekto vošiel, svoju pozornosť upriamil priamo na Sero. Pri vypnutom stave totiž nemusí byť úplne jasné, že sa pozerajú na tradičný televízor.

Samsung The Sero
Samsung

Samsung The Sero: V skratke

Otočný televízor Samsung The Sero je jednoznačne unikátnym zariadením. Ak spadáte do cieľovej skupiny, pre ktorú je určený, lepšiu TV možno ani nenájdete. Ak ste však zástancami tradičných televízorov, Sero vám nemusí priniesť želaný zážitok z používania.

Samsung The Sero nie je úplne novým televízorom. Vôbec prvýkrát sa objavil ešte na IFA 2019, do predaja sa dostal o rok na to, teda v čase rozkvitajúcej pandémie. Samsungu sa však musí nechať jedno – neboja sa. Mali zaujímavý koncept, ktorý nakoniec dostali na trh, hoc je určený pre relatívne malé publikum.

Tým publikom sú ľudia, ktorí milujú sociálne siete. V jeden moment môžete s kamarátmi pozerať Netflix ako na akejkoľvek inej TV, o pár sekúnd zas môžete prehliadať TikTok tak, ako si to jeho tvorcovia vysnívali – na výšku.

Stlačením jedného tlačidla na diaľkovom ovládači sa totiž televízor otočí o 90 stupňov. Celý proces pritom netrvá dlhšie ako 2 až 3 sekundy.

Sero je vybavený vlastným stojanom, čo znamená, že ho nemôžete zavesiť na stenu alebo položiť na TV stolík. Má to však aj svoje výhody. V stojane sa totiž nachádza 60 W prekvapivo hlasná a plná sústava reproduktorov, ktorá je schopná ozvučiť aj väčšie priestory. Samsung v Sero pochopiteľne použil aj skvelý systém Tizen pre TV, na ktorý sme si zvykli aj pri ďalších QLED modeloch.

Narazili sme však aj na niekoľko nedokonalostí. Operačný systém Tizen totiž nie je schopný pracovať s natívnymi Android aplikáciami. To znamená, že všetok obsah z telefónu, ktorý sa prenáša do TV, musíte ovládať cez telefón. Bolo by super, ak by televízor pre tento účel ponúkol podporu pre Android aplikácie, no kľudne by stačilo, ak by sa aspoň scrollovanie dalo ovládať prostredníctvom ovládača.

Stojí teda The Sero za to? Je to veľmi špecifické zariadenie, ktoré nepadne vhod každému. Je určené hlavne pre mladšie ročníky, ktoré sa nevedia odtrhnúť od Instagramu, TikToku, poprípade iných podobných služieb. No a títo používatelia by mali vlastniť Samsung smartfón, keďže s nimi si televízor rozumie najlepšie.

Samsung The Sero
Samsung The Sero

Samsung The Sero: Cena a dostupnosť

Televízor Samsung The Sero sa na Slovensku predáva od roku 2020. Momentálne si ho môžete kúpiť priamo z eshopu výrobcu za 1 319 € alebo od niektorého z overených predajcov, kde cena môže byť bližšie k 1 000 €.

Samsung The Sero: Dizajn

Samsung The Sero má unikátny dizajn priťahujúci pozornosť ako magnet. V priestore vyzerá ako obrovský smartfón pripnutý na špeciálny stojan, čo je pravdepodobne presne to, čo chcel výrobca docieliť.

K televízoru je dodávaný aj stojan s reproduktormi prekrytý látkou, aby lepšie zapadol do interiéru. Celý dizajn je ladený do modrého prevedenia, ktoré je, musíme uznať, veľmi vkusné. V izbe ho určite neprehliadnete, zároveň však nebude pôsobiť rušivo.

Keď televízor poskladáte, vysoký bude 120 centimetrov a pripravte sa aj na to, že je poriadne ťažký. Váži totiž úctyhodných 33,3 kilogramu. Blízko pri zemi sa nachádza panel so všetkými portami pre pripojenie ďalších zariadení. K dispozícii budete mať tri HDMI 2.0 porty, dva USB porty, nechýba ani podpora pre CI+, analógový prijímač, DVB-T2CS2, HbbTV 2.0.1, eARC (pre soundbar) a nakoniec Wi-Fi (5 GHz). Chýba však ethernetový port, čo je trochu škoda, no Wi-Fi hravo pokryje všetky potreby.

K televízoru sa na niektorých trhoch dajú prikúpiť aj kolieska pre jednoduchšiu manipuláciu. Na Slovensku sme na ne bohužiaľ nenatrafili.

Zmenu si všimnete aj pri diaľkovom ovládači, na ktorom sa nachádza jedno špeciálne tlačidlo pre otáčanie obrazovky. Televízor sa v základnom nastavení pri vypnutí vždy vráti do stavu „na výšku“ aj bez toho, aby ste mu to prikázali. Dá sa to však zmeniť v nastaveniach.

Samsung The Sero
Samsung The Sero

Samsung The Sero: Je to dobrá Smart TV?

Samsung The Sero poháňa operačný systém Tizen pre Smart TV, ktorý je prítomný aj v ďalších modeloch. Je to výnimočné riešenie, ktoré je rýchle a až na podporu Android aplikácií aj veľmi flexibilné.

Výrobca chcel využiť potenciál televízora, ktorý vyzerá a v niektorých prípadoch sa aj správa ako telefón, a vybavil ho tak špeciálnym Ambient režimom, ktorý na televízore zobrazuje krásne tapety a ukazuje čas. Keď ho práve nevyužívate, nemusíte sa pozerať len na čiernu obrazovku. Namiesto toho si môžete nastaviť umenie alebo čokoľvek, čo vás zaujíma.

Čo sa aplikácií týka, k dispozícii budete mať všetky veľké služby ako Netflix, HBO Go, YouTube, Skylink Live, Apple TV, Rakuten TV, Voyo, Rádio Expres, Lepší TV a ďalšie. Nie všetky aplikácie sú však naprogramované tak, aby pri spustení samé otočili obrazovku do takej polohy, pre ktorú sú určené. Niekedy to budete musieť spraviť sami, čo však nie je problém.

V televízore je tiež vstavaná podpora pre hlasových asistentov Alexa, Bixby a Google -Asistenta. Spoľahnúť sa ale budete musieť na užšie prepojenie cez aplikáciu Samsung SmartThings, ktorá odomyká možnosť prenášania obsahu z telefónu do TV priložením na rámček zariadenia. Stačí vám na to Galaxy smartfón s Android 8.1 a novším. Ja som to skúšal s najnovším Galaxy S21 Ultra a všetko fungovalo ako po masle. Po pripojení sa na televízore ukazoval obsah so smartfónu a Sero sa dokonca automaticky natáčal podľa toho, v akej orientácii som pozeral obsah. Ak som pozeral YouTube video, bol na šírku, ak som mal otvorenú plochu alebo Instagram, otočil sa na výšku.

TIP REDAKCIE
Drahé notebooky, drahé príslušenstvo: Apple predáva handričku na displej za 25 €
Samsung The Sero
Samsung The Sero

Samsung The Sero: Kvalita obrazu

Vzhľadom na to, že Samsung očividne vrazil veľa času a námahy do toho, aby dizajnový Sero hlavne vyzeral dobre, je zistenie, že používa kvalitný panel, veľmi príjemné. Na The Sero sa prejavuje fakt, že Samsung vyvinul, podľa môjho názoru, najlepší systém pre upscaling obsahu.

Je to systém, ktorý pomocou umelej inteligencie dokáže HD obraz zväčšiť na 4K alebo dokonca na 8K bez väčšej straty kvality. Ide o komplikovanú vedu, ktorá niekedy pôsobí skôr ako mágia.

Pri pozeraní najnovších filmov, seriálov a dokumentov na Netflixe v HDR/SDR pôsobilo dospelo, vyvážene a plno. Pri niektorých scénach sa síce stávalo, že čierne odtiene sa zlievali do seba, no nestávalo sa to dosť často na to, aby šlo o vážny nedostatok.

The Sero bohužiaľ neponúka technológiu priameho zadného podsvietenia. Namiesto toho disponuje Edge LED posvietením (z bokov), čo spôsobuje, že panel nie je až tak jasný, ako by mohol byť. To však neznamená, že ide o TV, ktorá sa nedá používať cez deň. Práve naopak.

The Sero je byť televízor, ktorý musí dobre vyzerať aj cez deň. Bežné televízory (mimo pandémie) zapíname prevažne večer, keď sa vrátime z práce. Sero je však určený na prenášanie obrazu zo smartfónu kedykoľvek v dni. Predsa len, mladší ľudia majú viac voľného času než dospelejšia populácia. V tomto smere pri pozeraní čohokoľvek nebude žiaden problém. Najlepšiu kvalitu obrazu, samozrejme, dosiahnete pri pozeraní po zatmení, no naozaj to nie je podmienkou slušného zážitku.

Televízor poháňa procesor Quantum Processor 4K, ktorý sa nachádza vo väčšine nových Samsung televízorov. Ide o dostatočne výkonný čip schopný zvládnuť aj spracovanie náročných (hlavne rýchlych) scén.

Pri výkone HDR treba mať skromnejšie očakávania, hlavne kvôli využitej technológii podsvietenia. Sero podporuje HDR10, HDR10+ a HLG. Chýba mu však Dolby Vision. Zaujímavým rozhodnutím Samsungu bolo zvolenie pomeru strán 16:9. Pri filmoch a seriáloch je to ideálny pomer, to určite. Pri prenášaní obrazovky zo smartfónu sa musíte pripraviť na to, že bude obraz orezaný buď na televízore alebo na telefóne.

Samsung The Sero: Zvuk, ktorý je cítiť

To, že má Sero predstavovať multimediálne centrum pre mladých ľudí, podčiarkuje aj audio výbava. Televízor totiž do vienka namiesto 10 – 20 W reproduktorov, ktoré sú súčasťou bežných 4K televízorov, dostal až 60 W zostavu.

Ide síce o 4.1 zostavu (namiesto 5.1), no hrajú lepšie než by sa na prvý pohľad mohlo zdať. Na zadnej strane stojanu sa nachádza jeden woofer pre basy, na prednej zas 4 tweetery pre výšky a stredy. Takéto rozloženie síce nenahradí kvalitný subwoofer, je však oveľa lepšie ako klasické plechové reproduktory v bežných televízoroch alebo reproduktor smartfónu.

K The Sero sa môžete veľmi jednoducho pripojiť aj cez Bluetooth, čo sme vyskúšali napríklad pri pripájaní Bluetooth reproduktoru. Pri pozeraní dokumentu Drive to Survive dokázal The Sero perfektne oddeliť hlasy ľudí od revúcich motorov. Spolu s hlbokými basmi ponúkol veľmi solídny zážitok, ktorý len a len potešil. Opäť však chýba spolupráca s Dolby, preto chýba aj Dolby Atmos.

Samsung The Sero
Samsung The Sero

Samsung The Sero: Aký dobrý je v tom, na čo bol vyrobený?

Hlavným predajným argumentom pre The Sero je práca so sociálnymi sieťami. Nekonečné prehliadanie Instagramu a TikToku na obrazovke, ktorá je pohodlnejšia než neustále pozeranie do malého displeja smartfónu.

Je to skvelý spôsob pre kreatívnych jedincov ukázať svoje diela kamarátom alebo si len užívať obsah vytvorený inými ľuďmi s poriadnymi reproduktormi a hlavne na väčšom „plátne“. To je všetko super.

Nepáčilo sa mi ale ako Samsung vyriešil ovládanie. Na prepínanie sa medzi aplikáciami, na scrollovanie a ťukanie stále potrebujete smartfón, čo znamená, že sa musíte pozrieť na smartfón, potom na televízor a zas na smartfón. Diaľkový ovládač má obrovský potenciál spríjemniť túto činnosť, no telefón s ním bohužiaľ ovládať nedokážete.

Ďalší problém vidím v pomere strán. Najnovšie Galaxy smartfóny majú pomer strán vyšší než 16:9. Mnohé disponujú obrazovkami s pomerom strán 18:9, niektoré sú dokonca ešte vyššie. Zdieľaný obraz tak bude orezaný a aj keď nepôjde o veľké orezanie, budete vedieť, že tam je.

Samsung The Sero: Verdikt

Pre mňa The Sero predstavuje koncept, ktorý sa nejakým spôsobom dostal do predaja. Je to zariadenie, ktoré skvele pôsobí v kreatívnych priestoroch, je lapačom pozornosti a určite vie zabaviť. Či by som ho používal každý deň? Ja pravdepodobne nie, no nie som človek, ktorý by bol od rána do večera prilepený na Instagrame alebo TikToku.

Ak by som aj bol, neviem či by bol pre mňa Sero atraktívnou voľbou. V určitých situáciách možno, vždy určite nie. The Sero sa mi skôr hodí ako ideálna obrazovka pre biznis sektor. Do výkladov, na prezentácie, do hotelov na recepciu, na rôzne udalosti. Tam si viem predstaviť Sero ako kvalitný doplnok, ktorý dokáže byť nápomocný.

Samsung The Sero

Samsung The Sero
70 100 1
Samsung SERO alebo The Sero ako ju Samsung označuje, je unikátny televízor určený pre mladšie publikum.
Samsung SERO alebo The Sero ako ju Samsung označuje, je unikátny televízor určený pre mladšie publikum.
70/100
Celkové skóre

Plusové body

  • Futuristický rotujúci dizajn
  • 60 W sústava reproduktorov
  • Priťahuje zvedavé pohľady

Mínusové body

  • Výhodný len pre ľudí milujúcich sociálne médiá
  • Bez ethernetu
  • Horší prístup k portom
Total
8
Zdieľaní
Total
8
Zdieľať