RECENZIA Huawei FreeBuds 4i: Skvelý zvuk, ešte lepšia cena

Bezdrôtové slúchadlá sa zlepšujú, cena klesá.

Keď Huawei minulý rok predstavil bezdrôtové slúchadlá Freebuds Pro, azda všetkým raz a navždy dokázal, že so zvukom to vie. Išlo však o prémiové slúchadlá, ktoré sa aj v čase písania tejto recenzie pohybujú na úrovni 170 – 180 €. Huawei Freebuds 4i útočia na segment lacnejších slúchadiel a útočia poriadne silno. Za 79 € ponúkajú fantastickú kvalitu, na ktorú si rýchlo zvyknete.

Huawei Freebuds 4i majú všetko, čo by ste od moderných bezdrôtových slúchadiel mohli chcieť. Vychutnať si tak môžete ANC (automatické tlmenie okolitého hluku), slušnú kvalitu zvuku, dlhú výdrž a pohodlné nosenie.

Huawei FreeBuds 4i
Huawei FreeBuds 4i

Huawei FreeBuds 4i: Špecifikácia

 • Meniče: 10 mm
 • Batéria: 55 mAh (slúchadlá), 215 mAh (puzdro)
 • Nabíjanie: na 100 % – 1 hodina (slúchadlá), na 100 % – 1,5 hodiny (puzdro)
 • Výdrž batérie: 10 hodín bez ANC, 7,5 hodiny s ANC
 • Farebné prevedenie: Biela, červená, čierna
 • Hmotnosť: 5,5 gramu (1 slúchadlo), 36,5 gramu (puzdro)
 • Rozmery (slúchadlá): 37,5 mm x 23,9 mm x 21 mm
 • Rozmery (puzdro): 48,0 mm x 61,8 mm x 27,5 mm
 • Odolnosť: IPX4 (špliechajúca voda)
 • Cena: 79 €
Huawei FreeBuds 4i
Huawei FreeBuds 4i

Huawei FreeBuds 4i: Čo očakávať od slúchadiel za 80 €?

Dosť veľa. Huawei FreeBuds 4i sú najlacnejšie slúchadlá s kvalitnou funkciou ANC, ktoré by som si osobne kúpil a ktoré som doteraz testoval. Dostupné sú v niekoľkých farebných prevedeniach, a to v čiernom, bielom a červenom.

Podobne ako dvakrát drahšie FreeBuds Pro, aj model 4i s telefónom komunikuje prostredníctvom Bluetooth 5.2 a podporuje kodeky AAC a SBC. V balení tiež nájdete rovnaké príslušenstvo – USB C kábel pre nabíjanie a tri sety silikónových násad v rôznych veľkostiach.

Čo sa dizajnu týka, tam sa už FreeBuds 4i a Pro nepodobajú. 4i majú bližšie k predchodcovi, 3i, a ešte bližšie k Apple AirPods. Majú dlhú „stonku“ a hlavne v bielom prevedení by ste na vzdialenosť väčšiu ako 2 metre mali naozaj problém rozoznať, či ide o slúchadlá od Apple alebo Huawei.

Huawei tento rok výrazne vylepšil ergonómiu slúchadiel, a tak je ich nosenie pohodlnejšie a príjemnejšie. Skutočne, v tomto smere na ne nemám jedno krivé slovo. Počúval som ich aj niekoľko hodín vkuse a uši ma neboleli ani raz. Je však nutné si vybrať správnu veľkosť silikónového nadstavca. Mne najlepšie sadla stredná veľkosť, niekto zas môže preferovať menšiu či väčšiu.

Nižšia cena sa nepodpísala ani pod odolnosť voči vode. Freebuds 4i ponúkajú IPX4 certifikáciu, čo znamená, že sú schopné odolať špliechajúcej vode z každého smeru. Vhodné sú teda aj na šport, či už vo vnútri alebo vo vonkajších priestoroch.

Slúchadlá sú kompatibilné s Android smartfónmi s nainštalovanou aplikáciou AI Life. Onedlho však začnú podporovať aj iOS zariadenia.

Huawei FreeBuds 4i
Huawei FreeBuds 4i

Aplikácia je podobne ako v prípade Freebuds Pro veľmi jednoduchá, dobre navrhnutá a jednoduchá na ovládanie. Bohužiaľ, chýba v nej ekvalizér, čo je škoda. Nemôžete si slúchadlá upraviť na zafarbenie zvuku aký máte najradšej. V aplikácii sa však zobrazuje stav nabitia slúchadiel aj puzdra, čo je veľké plus.

Okrem toho si v aplikácii môžete zvoliť, akú úroveň tlmenia okolitého hluku požadujete. Môžete si ho nechať zapnúť naplno, zmeniť na čiastočné prepúšťanie okolitých zvukov do slúchadiel alebo vypnúť úplne.

Celková (kombinovaná) výdrž slúchadiel aj puzdra je stanovená na 22 hodín pri 50 % hlasitosti a vypnutej funkcii ANC. Táto hodnota síce nebude lámať žiadne rebríčky, nie je to však ani vyslovene málo. Huawei okrem toho tvrdí, že po 10 minútach nabíjania budú slúchadlá dostatočne nabité na ďalšie 4 hodiny počúvania. Samotné slúchadlá pritom po vybratí z puzdra vydržia hudbu prehrávať 10 hodín. Veľmi, veľmi slušné.

TIP REDAKCIE
Trump to stále nevzdal: Jeho sociálna sieť Truth Social má debutovať už budúci mesiac!

Slúchadlá okrem toho ponúkajú ovládanie pomocou dotykových plôch na slúchadlách. Môžete tak preskakovať pesničky, zastaviť ich, zdvihnúť hovor a podobne. Jedna funkcia mi však, bohužiaľ, veľmi chýbala. Automatické zastavenie prehrávania hudby, keď si ich vyberiete z uší. V takomto prípade sa len deaktivuje ANC, čo mierne zlepší celkovú výdrž, mohlo by to byť aj oveľa lepšie.

Puzdro, ktoré zároveň slúži ako nabíjačka, má lesklý finiš a je pekne zaoblené. Podobne ako okruhliaky niekde pri jazere. Bohužiaľ, lesklý povrch znamená aj to, že ide o magnet na odtlačky prstov. Najideálnejšou voľbou preto ostáva biele prevedenie, pri ktorom sú odtlačky vidieť najmenej.

Huawei FreeBuds 4i
Huawei FreeBuds 4i

Huawei FreeBuds 4i: Kvalita zvuku

Huawei hovorí, že FreeBuds 4i sú ladené na počúvanie popovej hudby a je to poznať. Prím totiž hrajú vokály, ktoré sú čisté a bez akýchkoľvek negatívnych zmien aj pri vyšších hlasitostiach. Rovnako pozitívne hodnotím aj podanie nástrojov ako klavír či gitara. Slúchadlá nehrajú umelo a rozhodne neznejú ako plechovka.

Oblasť, v ktorej výrazne zaostávajú sú hlbky a basy. Osobne sa mi páči, keď slúchadlá dokážu reprodukovať rovnako dobre výšky aj basy. Na nízke tóny síce nie som extrémne zaťažený, nevyváženosť v prospech výšok si však všimnem okamžite.

Je to škoda, pretože inak sú slúchadlá vynikajúce takmer vo všetkých smeroch. Za 79 € však budete spokojní až až.

Huawei FreeBuds 4i
Huawei FreeBuds 4i

Huawei FreeBuds 4i: Stojí tlmenie okolitého hluku za to?

Huawei je, čo sa bezdrôtových slúchadiel týka, špecialista. Aj napriek dizajnovým voľbám, ktoré sú očividne inšpirované jeho americkým sokom, do svojich zariadení prináša pokrokové funkcie hodné závidenia.

Vidieť sme to mohli pri FreeBuds Pro, ktoré sme testovali minulý rok a ich schopnosti odstrihnúť vás od okolitého hluku. Dúfal som preto, že podobný, aj keď nie úplne rovnaký efekt dosiahnem aj pri FreeBuds 4i. Bohužiaľ, práve tu sa ukazuje cenový rozdiel medzi Pro a 4i.

Nevravím, že ANC na 4i nefunguje. On v rámci svojich možností funguje relatívne dobre. Keď však viete, čoho sú schopné iné slúchadlá, ostanete mierne sklamaní. Slúchadlám sa darí filtrovať hlavne nízke tóny. Akékoľvek tlmenie okolitého zvuku je lepšie, než žiadne, preto som rád, že majú aspoň základné funkcie.

Pri zapnutí funkcie prepúšťania okolitého zvuku do slúchadiel sa zapnú dva mikrofóny snímajúce okolie. Tie následne posielajú nahraný zvuk do slúchadiel. Vďaka tomu máte možnosť lepšie sa orientovať počas cesty do práce či školy. Predsa len, počuť auto so zapnutými sirénami je veľmi dôležité.

Huawei FreeBuds 4i: Finálny verdikt

Ak slúchadlá kupujete sebe a milujete popovú hudbu, sú pre vás ako stvorené. Rovnako stvorené sú ako darček pre tínedžerov, ktorí bez hudby nedokážu ostať ani jednu hodinu.

Pre náročných zákazníkov vhodné nie sú, keďže im chýbajú bohatšie basy a kvalitnejšie tlmenie okolitého hluku. Na bežné počúvanie pri ceste do práce alebo počas cvičenia sú však ako stvorené.

86/100
Celkové skóre
 • Dizajn
  85/100
 • Pomer cena/výkon
  95/100
 • Funkcie
  80/100
 • Jednoduchosť používania
  90/100
 • Kvalita zvuku
  80/100

Total
34
Zdieľaní
Total
34
Zdieľať