RECENZIA Huawei FreeBuds Pro: Lepšie budete hľadať len ťažko

Trh s bezdrôtovými slúchadlami sa mení častejšie než trh s telefónmi, tabletmi či notebookmi. Stoja Huawei FreeBuds Pro za to?

Trh s bezdrôtovými slúchadlami sa mení častejšie než trh s telefónmi, tabletmi či notebookmi. Za pár rokov obchody zaplavili desiatky modelov, od úplne najlacnejších, až po podozrivo drahé. Vyznať sa v nich môže byť problém.

Huawei je jedným z výrobcov, ktorý nezaspal a pre svojich zákazníkov rok čo rok pripravuje zaujímavé kúsky. Tým najnovším je model FreeBuds Pro, vylepšená verzia už tak výborných FreeBuds 3 z minulého roka. Spoločnosť sa tentokrát zamerala presne na to, na čo mala – kvalitu zvuku s cieľom konkurovať svojmu veľkému konkurentovi a lídrovi v bezdrôtových slúchadlách, Apple.

Aké teda sú FreeBuds Pro a mali by ste ich zvážiť?

Huawei FreeBuds Pro: O zariadení

FreeBuds Pro sú prémiové bezdrôtové slúchadlá predstavené v druhej polovici 2020. Na Slovensku sa začali predávať v októbri 2020. Pôvodne mali stáť 199 €, mnohí predajcovia však cenu zrazili nižšie a dnes ich nájdete aj za menej ako 160 €.

Nejde teda o lacné slúchadlá, to v žiadnom prípade. Majú však na to dobrý dôvod – ANC alebo aktívne potláčanie okolitého hluku na úrovni, ktorá už dáva zmysel.

Huawei FreeBuds Pro: Špecifikácia

  • Hmotnosť: 6,1 gramu (každé slúchadlo), 60 gramov v puzdre
  • Procesor: Kirin A1
  • ANC: Do 40 dB
  • Meniče: 11 mm dynamické
  • Konektivita: Bluetooth 5.2
  • Batéria: 55 mAh (každé slúchadlo), 580 mAh (puzdro)
  • Výdrž: 7 hodín (ANC vypnuté), 4,5 hodiny (ANC zapnuté), 30 hodín (s puzdrom)
  • Nabíjanie: USB C, bezdrôtové

Aktuálna cena Huawei FreeBuds Pro

Huawei FreeBuds Pro: Kvalita zvuku

Huawei FreeBuds Pro si pri počúvaní nevšimnete. Ničím vás neprekvapia, a to je len dobre. V porovnaní s FreeBuds 3 ponúkajú hlbšie hĺbky a zároveň trošičku zanedbávajú stredy a výšky, čo si všimnete hlavne pri počúvaní podcastov. Dosť teda záleží na tom, čo počúvate.

Milovníci podcastov si určite prídu na svoje práve pri FreeBuds 3, milovníci elektronickej hudby bez akýchkoľvek pochybností skôr FreeBuds Pro.

Kde FreeBuds Pro žiaria najviac je izolácia od okolia. Dokážu to vďaka aktívnemu aj pasívnemu rušeniu okolitého hluku. V balení sú už tradične tri silikónové nadstavce od malého až po veľký. Sedieť v uchu budú teda drvivej väčšine ľudí, čo je jeden z hlavných nástrojov ako vyblokovať okolitý hluk. U nás v paneláku je nepísané pravidlo. Keď jeden sused prerobí svoj byt, plynulo naňho naviaže ďalší sused, ktorý začne s tým istým. Našťastie, má to aj isté pozitíva – ideálne podmienky na testovanie ANC slúchadiel. Pri FreeBuds Pro som bol prekvapený, hluk z vŕtania a búrania som takmer vôbec nepočul už pri nasadení slúchadiel, teda ešte pred zapnutím funkcia ANC.

FreeBuds Pro majú funkciu „dynamického ekvalizéra,“ čo v praxi znamená, že využívajú niekoľko mikrofónov na analýzu vášho okolia, pomocou ktorých následne upravia nastavenia tak, aby hudba alebo čokoľvek, čo počúvate znelo čo najlepšie.

Huawei FreeBuds Pro: Výkon ANC

Keď som skúšali poslednú generáciu, FreeBuds 3, s výsledkom som bol spokojný. Vzhľadom na otvorený dizajn (bez silikónových nadstavcov) síce taktiež ponúkali technológiu ANC, bola však takmer nefungujúca, resp. veľmi slabá.

Huawei hovorí o tom, že FreeBuds Pro vylepšil natoľko, že sú schopné vyblokovať hluk až do 40 dB. Nehovorí ale o tom, ktoré frekvencie sa mu darí blokovať najlepšie a ktoré, naopak, vôbec alebo len veľmi slabo.

Podobne ako pri ostatných ANC slúchadlách, technológia potláčania okolitého hluku funguje najlepšie pri monotónnych zvukoch nižších frekvencií. Ak nejaké také vlastníte, vyskúšať si to môžete jednoducho. Stačí si ich nasadiť, zapnúť ANC a bez pustenej hudby sa prejsť po ulici. Zatiaľ čo zvuk motorov áut bude výrazne stlmený, zatrúbenie počuť budete relatívne jasno a rovnako tak budete počuť aj hlasy ľudí.

Aj tu platia výnimky. Napríklad bezdrôtové slúchadlá (veľké) od Sony pravdepodobne používajú čiernu mágiu a dokážu odfiltrovať azda úplne všetko.

Ak vlastníte Android smartfón, nezabudnite si nainštalovať aplikáciu AI Life, v ktorej budete môcť meniť intenzitu ANC.

Nechýba ani možnosť schválne prepúšťať isté frekvencie aj pri zapnutom ANC pre lepšie orientovanie v priestore, napríklad pri jazde na bicykli či prechádzke. Huawei v porovnaní s FreeBuds 3i (lacnejšia verzia FreeBuds 3) pridal, resp. výrazne vylepšil prepúšťanie hlasov, vďaka čomu slúchadlá slúžia ako naslúchadlo, čo je poriadne zvláštne, no určite užitočné.

Huawei FreeBuds Pro: Batéria

Huawei hovorí, že FreeBuds Pro vám na jedno nabitie nepretržite budú hrať 7 hodín (bez ANC) a 4,5 hodiny so zapnutým ANC. To je v porovnaní s minulým rokom obrovský rozdiel. Tam ste mohli čakať 4,5 hodiny bez zapnutého ANC. Huawei sa to podarilo jednoducho – každé slúchadlo vybavil väčšou batériou. Citeľné je to aj na dotyk, FreeBuds Pro sú určite ťažšie.

Ak spočítame aj výdrž puzdra, celková výdrž batérie sa dostáva na hodnotu 30 hodín, čo je perfektné. Pri mojom teste môžem viac-menej súhlasiť s Huawei. Nižšiu výdrž batérie očakávajte akurát vtedy, ak často hudbu počúvate pri vysokej hlasitosti.

Čo sa mi až tak nepáčilo bolo samotné puzdro, v ktorom budete slúchadlá prevážať. Slúchadlá sú v ňom uložené „na výšku“ a uchytené magnetmi. Kombinácia týchto faktov a toho, že sú lesklé však spôsobila to, že sa niekedy nedajú vybrať. Ak náhodou máte mokré ruky, veľa šťastia.

Huawei FreeBuds Pro: Verdikt

Na trhu sú desiatky, ba dokonca stovky rôznych modelov bezdrôtových slúchadiel a vybrať si z nich vôbec nie je jednoduché. Ak milujete Apple, AirPods Pro sú jasná voľba. Ak však máte Android a Apple vám až tak nevonia, skúsiť môžete Huawei.

Už na prvý pohľad je zjavné, že sa inžinieri čínskeho výrobcu inšpirovali dizajnom, výkonom aj funkciami. Určite teda nejde o unikátne zariadenie, čo však pre mnohých ľudí nepredstavuje veľký problém. Pre mňa určite nie, keďže na prvom mieste v rebríčku dôležitosti sa nachádza kvalita produktu, kde FreeBuds Pro doslova žiaria. Ak však predsa len hľadáte štipku unikátnosti, Galaxy Buds Live od Samsungu môžu byť to pravé orechové.

Huawei FreeBuds Pro sú jasnou voľbou nielen pre majiteľov Huawei smartfónov, ale pre všetkých majiteľov Androidov. Majú krásny zvuk, výkonnú technológiu ANC a ani dizajn, aj keď silno inšpirovaný, nie je zlý. Keď to celé spojíte do jedného balíčka, FreeBuds Pro sú perfektným riešením pre všetky príležitosti. Či už hudbu počúvate len občasne alebo bez nej nedokážete fungovať vôbec.