Pravda o reštartovaní telefónu: Mali by ste to robiť každý deň? Definitívna odpoveď

„Skúsili ste ho vypnúť a znovu zapnúť?“

Poznáte to. Používate svoj telefón a zrazu niečo prestane fungovať tak, ako má. Či už je to celková rýchlosť zariadenia, rýchlosť animácií, nastavenie hlasitosti zvuku alebo čokoľvek iné. Na telefóne pritom nerobíte nič nezvyčajné. Otvárate rovnaké aplikácie, kontrolujete rovnaké veci, píšete si s rovnakými ľuďmi. Tak v čom je problém?

Spomalenie alebo nezvyčajné správanie telefónu môže mať rôzne príčiny. Samozrejme, takéto problémy môžu značiť hardvérový problém, a teda môžu mať súvis s fyzickou poruchou telefónu, väčšinou tomu tak nie je. S oveľa väčšou pravdepodobnosťou za tým stojí aplikácia, ktorej ľudovo povedané „preplo“.

Vôbec pritom nemusí ísť o aplikáciu, ktorá by bola špeciálne navrhnutá na to, aby sa takto správala. Práve naopak, takýto aplikácií, hoc sa sem-tam objavia, je veľmi málo, píše Android Central. Apple aj Google výrazne sprísnili kontrolovanie a aj keď sa nejaká objaví, väčšinou ju rýchlo odstránia. Príčinou teda bude aplikácia, ktorá má v telefóne miesto aj opodstatnenie, aplikácia, ktorú ste si možno nainštalovali sami.

Telefóny
“Zblbnúť” môže starší, ale aj čisto nový telefón.

V čom je reštartovanie telefónu prospešné?

Je možné, že sa zbláznila niektorá z aplikácií, ktorú ste dlhšie neaktualizovali alebo ste ju aktualizovali a práve to jej neprospelo.

Ide o tzv. „memory leak,“ pri čom dochádza k čiastočnému, prípade úplnému spotrebovaniu voľnej pamäte bez toho, aby ju nejaký program mohol využiť.

Čo teda spôsobuje tie problémy, ktoré pozná asi každý z nás? Ide o tzv. „memory leak,“ pri čom dochádza k čiastočnému, prípade úplnému spotrebovaniu voľnej pamäte bez toho, aby ju nejaký program mohol využiť. Znie to celkom vážne, že? Ono to aj tak trochu vážne je, ak by ste boli aplikáciou. Našťastie, na všetko je liek a liek je aj na memory leak.

TIP REDAKCIE
Google v Rusku čelí vyše 200 miliónovej pokute, údajne nevymazal "nelegálny" obsah
Aplikácie sem-tam prestanú fungovať správne.

Keď si zreštartujete telefón, všetko prinútite naštartovať nanovo, načítať si nanovo súbory a spustiť nanovo potrebné procesy. Zároveň to znamená, že sa uvoľní pamäť (RAM), aj grafická pamäť (VRAM). Inými slovami, keď vypnete telefón, vypnete absolútne všetko až na niektoré súčiastky, ktoré umožňujú opätovné zapnutie zariadenia.

Všetko nanovo a správne

Reštartovanie zariadenia tak poriadne vyčistí dáta problémovej aplikácie, čím sa opäť začne správať normálne. A to bez toho, aby ste museli používať aplikácie tretích strán, ktoré sľubujú presne takýto efekt. Správcovia pamäte (mimo tých, ktoré sú zabudované priamo v zariadeniach) môžu spôsobiť viac škody než úžitku. Hlavne ak zatvoria aplikácia, ktorá musí byť otvorená a ona sa aj napriek jej zatvoreniu nakoniec predsa len zapne.

Ak ste presvedčení, že viete, ktorá aplikácia robí problémy, stále môžete zbehnúť do nastavení a vynútiť jej zastavenie, poprípade vymazať vyrovnávaciu pamäť a všetky dáta, ktoré sú s ňou spojené. Alternatívne stačí telefón reštartovať, čo často odstráni problémy väčšiny ľudí.

Total
37
Zdieľaní
Total
37
Zdieľať