POZOR: Pošta upozorňuje na nový podvod. Nenechajte sa nachytať!

Slovenská pošta je terčom ďalšieho podvodu.

Slovenská pošta dnes médiá upozornila na nový podvod, ktorý sa objavuje v čoraz väčšom počte emailových schránok Slovákov. Tentokrát majú útočníci v mene Slovenskej pošty lákať ľudí na súťaž o nový iPhone 12 Pro, upozorňuje inštitúcia.

„Adresáti sú kontaktovaní v mene pošty s tým, že sa môžu zapojiť do žrebovania, vyberú si spomedzi znázornených obálok a ak uhádnu, vyhrajú nový mobilný telefón. Hádať môžu 3-krát, zväčša na tretí pokus sa adresátovi zobrazí výherná ikona, že ako verný zákazník vyhral nový iPhone, a uhradiť má 1 € za poštovné. Následne si od adresáta vyžiadajú kontaktné údaje, mail a telefónne číslo, ako aj údaje platobnej karty,“ opisuje hovorkyňa pošty, Iveta Dorčáková.

Spoločnosť upozorňuje, že ide opäť o podvod, od klientov nikdy nepýta peniaze prostredníctvom e-mailov ani neponúka výherné internetové hry. Adresátov preto vyzýva k ostražitosti, aby kontrolovali odosielaciu adresu a na podozrivé maily nereagovali.

Už 20 rôznych emailov

Slovenská pošta zaznamenala už viac ako 20 rôznych podvodných e-mailov, ktoré sa tvária ako od pošty. Adresáta vyzývajú k úhrade platieb za doručenie zásielky, k zmene doručenia či uloženia zásielky či k zaplateniu colných poplatkov.

Pošta
Zdroj: Pošta

Adresáti dostávajú falošné maily pod hlavičkou Slovenskej pošty aj v spojitosti so stránkami, ktoré ponúkajú na kúpu či predaj rozličný tovar, a ak adresát zadá údaje so svojej platobnej karty cez stránku veľmi podobnú webovej stránke pošty, majú mu byť pripísané peniaze na účet za tovar. Slovenská pošta nikdy nepýta peniaze ani nesprostredkúva pripísanie peňazí na účet prostredníctvom e-mailov.

TIP REDAKCIE
Instagram testuje nové funkcie, ovplyvnia príbehy aj fotky v profile
Zdroj: Pošta

Okrem toho sa stále objavujú falošné e-maily či SMS správy pod hlavičkou Slovenskej pošty, požadujúce od adresátov úhrady poplatkov za doručenie zásielky či preclenie zásielky. Ak klient akceptuje túto falošnú požiadavku, webový odkaz ho presmeruje rovno na platobnú bránu, kde má zadať údaje zo svoje platobnej karty.

Zdroj: Pošta

Klienti by sa mali mať na pozore, pretože ani v tomto prípade nie je odosielateľom Slovenská pošta. Slovenská pošta nikdy nežiada poplatky prostredníctvom e-mailov či SMS, a to ani pri colnom konaní. Clo aj poplatok za colné konanie zaplatí klient priamo pri doručení zásielky.

Pošta podala trestné oznámenie

V tejto veci podala Slovenská pošta trestné oznámenie na neznámeho páchateľa, aktuálne prebieha vyšetrovanie. Na falošné e-maily spoločnosť aj na svojej webovej stránke : cez banner upozorňujúci na falošné maily sa klienti prekliknú na podstránku, kde sú uvedené všetky potrebné informácie, ako zákazníci rozlíšia, že ide o podvodný mail. Na stránke sú aj ukážky, ako môžu takéto falošne maily vyzerať.

Dôležitá je aj ostražitosť adresátov, ktorí dostanú takéto podvodné e-maily, aby na ne nereagovali. V prípade, že klienti na tieto podvodné maily už zareagovali a uhradili požadovanú sumu, čím im bola spôsobená škoda, odporúčame im obrátiť sa na orgány činné v trestnom konaní. 

Total
11
Zdieľaní
Total
11
Zdieľať