Vedci odhalili novú čiernu dieru. Je extrémne malá a nachádza sa pomerne blízko Zemi

1 500 svetelných rokov.

Vedci učinili ďalší zaujímavý objav. V pomerne nemalej vzdialenosti od našej domovskej planéty, Zeme, odhalili prítomnosť miniatúrnej čiernej diery. Prezývajú ju “The Unicorn”, čiže “Jednorožec”, píše server SlashGear.

Svoj názov čierna diera získala od konštelácie, v ktorej sa nachádza (Monoceros). Na bežné a hlavne nám doposiaľ známe pomery je veľmi malá, jej hmotnosť má byť oproti nášmu Slnku “len” trojnásobná.

Áno, Slnko je gigantické a ťažké, čo znamená, že čokoľvek, čo je ešte ťažšie, sa nám zdá byť monštruózne. V prípade čiernych dier to však neplatí. Práve naopak, len trojnásobok váhy nášho Slnka je skutočne málo.

Čierna diera
Zdroj: Pixabay

Čierna diera sa od Zeme nachádza na vzdialenosť 1 500 svetelných rokov

Zaujímavá je však nielen jej váha či veľkosť, ale aj poloha. Vedci predpokladajú, že Jednorožec sa od nás nachádza približne 1 500 svetelných rokov, čo nie je až tak veľa. Stále sa nachádza v útrobách Mliečnej cesty a podľa všetkého je spoločníkom (alebo spoločníčkou) Červeného obra.

TIP REDAKCIE
Google Pixel Watch pózujú na renderoch: Lákajú na okrúhle telo takmer bez rámikov

Ako vlastne vedci túto čiernu dieru odhalili? Práve vďaka Červenému obrovi, ktorý bol už dlhší čas sledovaný prostredníctvom niekoľkých teleskopov. Počas analýzy získaných dát si odborníci všimli, že hviezdu obieha niečo, čo spôsobuje, že svetlo z nej v určitých bodoch mení intenzitu.

Jedným z najpravdepodobnejších vysvetlení tohto fenoménu je prítomnosť čiernej diery. Prirovnať ho možno k vplyvu, ktorý má mesiac na Zem, konkrétne na oceány.

Netreba sa však ničoho obávať. Diera síce nie je až tak ďaleko, no zase nie je ani veľmi blízko. A navyše, opäť treba zdôrazniť, že je veľmi malá.

Total
14
Zdieľaní
Total
14
Zdieľať