google earth

Nová funkcia v Google Earth ukáže, ako sa zmenila Zem za posledných takmer 40 rokov

3D časozber od roku 1984 po súčasnosť.

Známy virtuálny glóbus Google Earth dostal najväčšiu aktualizáciu za posledné štyri roky. Vývojári do aplikácie pridali novú časozbernú funkciu, ktorá umožňuje pozorovať zmeny na našej planéte za posledné takmer štyri desaťročia.

Klimatické zmeny a vplyv ľudskej činnosti ovplyvnili za posledné desaťročia ľadovce, lesy, jazerá a ďalšie súčasti planéty Zem. Široká verejnosť pomocou aplikácie Google Earth teraz môže získať reálny obraz týchto vplyvov.

google earth
Foto: Google
google earth
Foto: Google

Animované časozberné videá Google vytvoril pomocou 24 miliónov satelitných fotografií (20 petabajtov dát), ktoré získal od NASA, americkej vlády a Európskej únie. Spojil ich do veľkej video mozaiky o veľkosti 4,4 terapixelov. Podľa Google to predstavuje približne 530 000 videí v rozlíšení 4K.

Ak chcete vidieť zmeny v životnom prostredí od roku 1984 po rok 2020 na vlastné oči, stačí kliknúť na tento odkaz, ktorý vás presmeruje do webového rozhrania služby Google Earth. Pohodlnejšiu cestu môže predstavovať mobilná aplikácia, kde je funkcia časozberu dostupná taktiež (Android, iOS).

google earth
Foto: Google

V ľavom postrannom menu aplikácie ťuknite na kategóriu Cestovateľ a hneď v úvode vyberte Timelapse in Google Earth. Následne si môžete zvoliť akékoľvek miesto na Zemi, ktorého zmeny chcete pozorovať v priebehu času.

TIP REDAKCIE
AKTUÁLNE: Tesla má na Slovensku postaviť Gigafactory! Vyrábať v nej chce najdrahšie modely

Ak sa do skúmania ponoríte, zistíte, že sa toho za posledných 37 rokov zmenilo naozaj veľa. Tvorcovia majú v pláne obsah aktualizovať každoročne. Okrem toho pripravili samostatnú stránku (TU), kde je dostupných 800 videí zaznamenávajúcich zmeny životného prostredia.

google earth
Foto: Google

Tieto videá sú voľne dostupné pre kohokoľvek. Záujemcovia si ich môžu stiahnuť vo formáte MP4, a to v dvoj alebo trojrozmernej vizualizácii. Nájdete ich aj na YouTube.

Tieto videá zdôrazňujú premeny Zeme spôsobené rozširovaním miest, ťažobnou činnosťou, odlesňovaním alebo expanziou poľnohospodárstva. Pozorovať môžeme ubúdanie ľadovcov a ďalšie zmeny vo vybraných oblastiach sveta.

V závere dodáme, že časozberná funkcia v službe Google Earth nie je úplnou novinkou. Google ju predstavil už v roku 2013. Vtedy však zobrazovala len 2D snímky planéty Zem od roku 1984 po rok 2012.

Total
14
Zdieľaní
Total
14
Zdieľať