Jeden z najlepších záberov: Helikoptéra na Marse počas letu odfotila rover. Nájdete ho?

Dron zaznamenal záber, aký ešte ľudstvo nikdy neodfotilo.

Helikoptéra Ingenuity, ktorá na Marse absolvovala už tri skúšobné lety, je vôbec prvým zariadením, ktoré lietalo na inej planéte než na Zemi. Dvojkilový a 50 centimetrov vysoký dron sa na červenú planétu dostal spolu s roverom Perseverance.

Obe zariadenia odvtedy plnia rôzne vedecké pokusy, medzi ktorými sú aj skúšobné lety. Helikoptéru v nasledujúcich dňoch čakajú ešte minimálne dva. Helikoptéra je okrem súčiastok potrebných pre samotný let vybavená aj telemetriou a chýbať samozrejme nemôže ani fotoaparát. Jednu fotku NASA ukázala na svojom Twitteri.

Ingenuity počas letu vo výške 5 metrov odfotil svojho súrodenca – Perseverance. Stroje sa od seba v čase zachytenia snímky nachádzali približne 85 metrov. Záber je to naozaj neskutočný a na prvý pohľad je celkom náročné nájsť rover, ktorý sa celému divadlu prizeral.

Helikoptéra Ingenuity zachytila rover Perseverance
Helikoptéra tento záber zachytila počas testovacieho letu.

Helikoptéra potrebuje až 2 500 otáčok za minútu

Dosiahnutie zdvihu na Marse je oveľa náročnejšie, než na Zemi. Atmosféra na Marse dosahuje len 1 % hustotu toho, čo máme na Zemi. Malý Ingenuity tak musel roztočiť svoje štyri karbónové vrtule usporiadané v dvoch poschodiach až na 2 500 otáčok za minútu. To je oveľa rýchlejšie, než na Zemi, kde na dosiahnutie zdvihu stačí len 500 otáčok za minútu.

TIP REDAKCIE
Facebook dostal miliónovú pokutu, zatajoval informácie o prevzatí Giphy

NASA s Ingenuity testuje letové vlastnosti, keďže chce neskôr vyrobiť výrazne komplexnejší dron schopný skúmať marťanský terén aj na väčšie vzdialenosti. Cenné dáta z drona, ktorý je na Marse teraz, jej majú pomôcť s návrhom takého zariadenia.

Total
1
Zdieľaní
Total
1
Zdieľať