Späť v čase: Samsung Galaxy S4 zoom – telefón alebo foťák? Oboje!

V čase, keď zadná strana smartfónov nevyzerala ako varná platňa, telefóny nemali periskopové objektívy a neboli pretkané umelou inteligenciou, sme museli žiť len so základnými fotoaparátmi. To znamenalo, že sme okrem iného mohli zabudnúť na kvalitný zoom a ďalšie vymoženosti, na ktoré sme si už teraz zvykli.

Výrobcovia sa podobne, ako teraz, snažili prísť s riešením, ktoré by poskytlo najvyššiu kvalitu záberov aj pri väčšom priblížení. Jedna spoločnosť v prístupe vyčnievala najviac (doslova). Samsung v júni 2013 predstavil Galaxy S4 zoom, kamero-telefón alebo telefóno-kameru. Záležalo totiž, z ktorej strany ste sa naň pozreli.

Možno sa vám zdá, že rok 2013 bol “predvčerom,” pretože mne to tak jednoznačne príde, bohužiaľ tomu nie je úplne tak. Aby sme si rok 2013 uviedli do kontextu, pozrime sa, čo sa v ňom stalo. V kinách sa objavili hity ako Iron Man 3 či Vlk z Wall Street, Google predstavil extrémne populárny Nexus 4, Sony s Microsoft zas next-gen konzoly PlayStation 4 a Xbox One a Microsoft kúpil Nokiu. Hrali sme herné novinky ako čerstvo predstavený GTA V a Battlefield 4. To boli časy, že?

Samsung Galaxy S4 zoom je postavený na Galaxy S4 mini.

Kde dnes môžete nájsť Galaxy S4 zoom?

Možno sa pýtate, odkiaľ máme takýto starý a unikátny smartfón. Zapožičala nám ho spoločnosť Mobilonline, ktorá momentálne pripravuje múzeum telefónov s cieľom pripraviť miesto, kde by ste si naživo mohli pozrieť, z čoho sa kedysi telefonovalo, ako takéto telefóny vyzerali a čím všetkým si výrobcovia prešli, kým začali vyrábať také smartfóny, aké poznáme dnes.

Ak doma máte starý telefón, ktorý by ste chceli venovať do múzea, stačí napísať na info@vykup-telefonov.sk. Mobilonline vzápätí objedná kuriéra, ktorý ho u vás zadarmo vyzdvihne a vy tak môžete prispieť k zachovaniu poriadneho kusu histórie.

Spredu zariadenie vyzeralo ako bežný Galaxy S4 mini, keď ste ho však otočili na zadnú stranu, pozerali ste sa skôr na bežný digitálny fotoaparát. Prístup Samsungu bol teda jednoduchý. Ak ste chceli poriadny zoom, potrebovali ste poriadny objektív s možnosťou zmeny ohniskovej vzdialenosti.

Galaxy S4 zoom však nebol prvým hybridným zariadením. Pamätníci si možno spomenú na Samsung W880 AMOLED 12M z roku 2009, ktorý do vienka dostal 12 Mpx fotoaparát s 3x optickým zoomomxenónovým bleskom. To boli veci! V roku 2012 ukázal Samsung zariadenie Galaxy Camera, ktoré sme dokonca recenzovali. V tomto prípade šlo len o inteligentný fotoaparát bez možnosti používať ho ako telefón.

V čase zahájenia predaja bol S4 zoom unikátom.

Galaxy S4 zoom bol “štandardom” pre rok 2013

Späť však ku Galaxy S4 zoom. Keď ho Samsung v roku 2013 uviedol na trh, situácia ohľadom sociálnych sietí bola výrazne iná. Mobilné aplikácie sa len začínali dostávať na lepšiu úroveň, čo podmienilo registráciu väčšieho počtu ľudí aj u nás na Slovensku. Len pre predstavu, Facebook mal v roku 2013 niečo cez 1 miliardy aktívnych používateľov a len rok predtým kúpil ďalšiu „menšiu“ sociálnu sieť – Instagram. Dnes už eviduje 2,8 miliardy aktívnych užívateľov.

Mať ale telefón, cez ktorý ste si mohli zapnúť Facebook a zdieľať tam kvalitné fotografie, ktoré ste práve odfotili, to bolo niečo nevídané a samozrejme veľmi žiadané. Podobne ako dnes.

Postarať sa o to mal zoom objektív (24 – 240 mm) s 10x optickým zoomom schopný zachytiť viac detailov ako dnešné periskopové riešenia.

Galaxy S4 zoom v sebe niesol 16 Mpx senzor, ktorý mal na tú dobu úctyhodnú veľkosť – 1/2.33“. Len pre porovnanie, klasický Galaxy S4 mal 1/3.1“ senzor a iPhone 5s zas 1/3.0“ senzor. Oba boli výrazne menšie. Aby toho nebolo málo, kamera disponovala optickou stabilizáciou obrazu, ktorá sa vtedy na smartfónoch až na malilinké výnimky vôbec nenachádzala. Prvým smartfónom, ktorý ponúkal systém OIS bola Nokia Lumia 920 predstavená len pár mesiacov predtým.

TIP REDAKCIE
Chuwi MiniBook X: Šialený 10,8-palcový 2K notebook za cenu, ktorá sa často nevidí!

Veľkou vecou bol tiež xenónový blesk, ktorý dnes na moderných smartfónoch budeme hľadať len márne. Na to, aby ho výrobcovia mohli implementovať musia počítať s tým, že budú telefóny hrubšie. Pri Galaxy S4 zoom to nebol problém, mal totiž výsuvný objektív a ergonomickú rukoväť. V praxi to teda znamenalo, že S4 zoom bol hrubý až 15,4 mm. Široký a vysoký bol však ako S4 mini, za čo si Samsung zaslúži uznanie.

Samsung zapracoval aj na používateľskom rozhraní. Pamätajte, toto bolo ďaleko pred dobou One UI. TouchWiz bolo jediné, na čo výrobca myslel a svojim spôsobom sa to premietlo aj do toho, ako sa Galaxy S4 zoom ovládal. Nastavovanie fotoaparátu prebiehalo cez ovládacie prvky pripomínajúce kruhy na zrkadlovkách. Vyzeralo to teda trochu gýčovito, no fungovalo to rýchlo a spoľahlivo.

Samsung Galaxy S4 zoom (24 mm). Foto: GSMArena

K dispozícii ste mali zmenu clony – pri 24 mm ste si mohli vybrať medzi f/3.1 a f/8.8 a pri 240 mm zas medzi f/6.3 a f/17.8. Okrem toho ste mohli meniť ISO, rýchlosť uzávierky, vyváženie bielej a mnoho ďalšieho. Kvalitou sa to teda nepodobalo na DSLR, no ako digitálny foťák v spojení s telefónom S4 zoom fungoval dobre.

Samsung Galaxy S4 zoom (240 mm). Foto: GSMArena

Samsung pre smartfón vymyslel aj niekoľko inteligentných funkcií. Ako hľadáčik ste mohli použiť druhý smartfón, ku ktorému ste S4 zoom pripojili cez Wi-Fi. Chýbať nesmela ani funkcia Quite zoom, ktorá stlmila motorček pre približovanie, aby ho nezachytili mikrofóny pri nahrávaní videa. Výrobca si tak skutočne dal záležať.

Na tele telefónu sa nachádzali aj prvky pre ovládanie ako pri bežných fotoaparátoch a nechýbala ani možnosť uchytenia na statív.

Galaxy S4 zoom: Aký bol ako telefón?

Ako ale Galaxy S4 zoom fungoval ako smartfón? Už z názvu aj pri pohľade (z prednej strany) je zjavné, že inšpiráciou mu bol Galaxy S4 mini. Mal rovnaký, 4,3-palcový AMOLED displej s rozlíšením 540 x 960 pixelov.

Poháňal ho však o niečo menej výkonný procesor – dvojjadrový Cortex-A9. S4 mini si naopak užíval dvojjadrový Krait 300 s grafickým čipom Adreno. V tomto smere sa mu však čip Mali-400 v S4 zoom dokázal vyrovnať.

Zariadenie poháňala 2 330 mAh batéria.

Veľkým rozdielom medzi klasickým S4 mini a S4 zoom bola batéria, resp. jej kapacita. Dnes nám to môže prísť komické, no v roku 2013 bola aj 1 900 mAh batéria v S4 mini dostatočná. Galaxy S4 zoom sa však mohol chváliť až 2 330 mAh akumulátorom, keďže okrem celého systému musel poháňať aj mechanizmus pre približovanie a xenónový blesk.

Telefón bežal na operačnom systéme Android 4.2 Jelly Bean a neskôr 4.4 KitKat, ktorý samozrejme prekryl TouchWiz. Práve TouchWiz bol známy tým, že bol plný funkcií, miestami až príliš plný.

Samsung Galaxy S4 zoom patrí medzi unikáty, ktoré by ste dnes hľadali len veľmi ťažko. Čo všetko ponúkal tento hybrid z roku 2013?
Samsung ešte s kamero-telefónmi chvíľu pokračoval. Krátko na to s tým prestal.

Po Galaxy S4 zoom prišlo ešte niekoľko podobných zariadení. Spomeniem napríklad Galaxy K Zoom (postavený na Galaxy S5) alebo Galaxy NX – smart fotoaparát s meniteľnými objektívmi s bajonetom NX. Galaxy NX však podobne ako Galaxy Camera nebol telefónom.

Potom už smartfóny ostali smartfónmi a fotoaparáty fotoaparátmi. Na jednu stranu je to škoda, rôznorodosť zariadení je dnes výrazne menšia než kedysi. Na druhú stranu dnes v jednom kompaktnom balení nosíme fotoaparát, ktorý hravo prekonáva aj Galaxy S4 zoom.

Prečo podobné hybridy nakoniec neprežili nie je úplne jasné. Možno to bolo preto, lebo boli príliš hrubé a možno preto, lebo neboli veľmi dobré.

Spomínate si ešte na vaše smartfónové začiatky? Dajte nám vedieť v diskusii nižšie a nezabudnite, že ak by ste chceli darovať svoju “fosíliu,” ktorú schovávate kdesi v stolíku, napíšte na info@vykup-telefonov.sk.

Za zapožičanie Samsung Galaxy S4 zoom ďakujeme Mobilonline.sk.

Total
3
Zdieľaní
Total
3
Zdieľať