Smartfóny môžu byť v budúcnosti drahšie, TSMC má navýšiť ceny o 25 %

Dôvodov je viacero.

TSMC je aktuálne jedným z najväčších výrobcov procesorov na svete. Svoje polotovary poskytuje mnohým renomovaným a vplyvným spoločnostiam, ktorého ich následne zakomponovávajú do finálnych výrobkov, napríklad aj smartfónov.

Spolu s koncom prvého kvartálu 2021 sa však dozvedáme pomerne zlé správy. Ako píše server Gizmochina, TSMC má údajne v pláne navýšiť ceny svojich komponentov o 25 %. V tomto smere je reč o zatiaľ najvyššom cenovom skoku. Čo to znamená? Nakoľko zásobuje mnohých známych výrobcov smartfónov, je vysoko pravdepodobné, že by sa v takomto prípade navýšili aj ich ceny.

TSMC má do budúcnosti veľké plány. Spoločnosť pomerne nedávno presedlala na 5 nm výrobný proces, vďaka ktorým sú čipsety nielen výkonnejšie, ale aj energeticky efektívnejšie, a teda sú menej náročné na batériu. V druhej polovici budúceho roku má vraj opäť pokročiť, a to ku 3 nm výrobnému procesu, vďaka ktorému budú čipy schopné ponúknuť o 25 až 30 % vyššie kapacity, pričom pri rovnakej úrovni spotreby dokážu v rámci výkonu pridať o 10 až 15 %.

Samsung Galaxy S21 Ultra

TSMC čelí viacerým problémom. Ku slabému dopytu a ponuke sa pridáva aj nedostatok vody

Nárast cien sa dal očakávať. Dopyt je silný, ponuka je slabá. Spoločnosť navyše na trhu čelí viacerým problémom, ktoré predstavujú vyššie náklady, a teda aj navýšenie cien. Jedným z nich je nedostatok vody spôsobený slabým objemom dažďov, kvôli ktorému trpí celá oblasť, kde TSMC sídli. Výrobca tak musel ku svojim továrňam pristaviť tankery s vodou.

Uvidíme, ako sa situácia vyvinie. Ak TSMC skutočne navýši svoje ceny, môžeme očakávať, že podobný krok budú nútení učiniť aj výrobcovia smartfónov. Smutnou správou je, že najviac zmenu pocítime my – zákazníci.

Total
6
Zdieľaní
Total
6
Zdieľať