starship

NAŽIVO: Starship môže odštartovať už dnes večer. Sledujte skúšobný let

Minulý týždeň sa letovú skúšku zahájiť nepodarilo. Snáď to tentokrát vyjde.

Prototyp vesmírnej lode Starship spoločnosti SpaceX sa opäť chystá vzniesť do výšky 10 kilometrov s následným pokusom o hladké pristátie na pevnine. Let prototypu so sériovým číslom 10 by mohol prebehnúť už dnes večer (nášho času).

Uskutočnenie skúšobného letu lode Starship avizuje na sociálnej sieti Twitter Elon Musk, informuje o ňom aj web SpaceX. Prototyp SN10 čaká viac-menej rovnaká operácia ako jeho predchádzajúce verzie SN8 a SN9.

Ich kontrolovaný aerodynamický zostup nedopadol vo finálne dobre, pristátie skončilo výbuchom. V prípade prototypu SN10 je šanca na úspešné pristátie o niečo väčšia, približne 60-percentná. Stále sa ale môžeme stať svedkami ďalšej efektnej explózie.

starship
Foto: SpaceX

Tak ako pri predchádzajúcich pokusoch, aj teraz platí, že štart lode Starship musí povoliť FAA – Federálna správa letectva USA. Jednu z premenných predstavuje počasie, ktoré snáď bude ideálne. Prototyp vzlietne z obvyklého miesta, zo strediska Boca Chica v americkom Texase.

TIP REDAKCIE
Samsung vyvracia špekulácie: Exynos 2200 vraj nemá problémy, predstavený bude popri Galaxy S22!

Starship štartuje už dnes večer

Štartovacie okno je pomerne široké, nepoznáme preto presný čas zahájenia letovej skúšky. Situácia sa vyvíja dynamicky. SpaceX uvádza, že živý video prenos spustí niekoľko minút pred štartom.

V oblasti je však aktívnych niekoľko kamier, ktoré dianie vysielajú naživo už teraz. Pozornosť môžete zamerať napríklad na jedno z videí nižšie.

Total
1
Zdieľaní
Total
1
Zdieľať