Muž si z App Store stiahol podvodnú aplikáciu, stratil 600 tisíc dolárov v bitcoinoch

Viac ako samotných podvodníkov viní Apple.

Dá sa aplikáciám veriť? Pochopiteľne, túto otázku si na pravidelnej báze pokladá len málokto. Všetci veríme, že softvér, ktorý si deň čo deň sťahujeme z oficiálnych obchodov s aplikáciami, je dôveryhodný. Je tomu ale skutočne tak?

Muž menom Phillipe Christoudoulou by k tomu rozhodne mal čo povedať. Minulý mesiac vzal svoj telefón a stiahol si z App Store aplikáciu, ktorá mala slúžiť ako akási peňaženka pre kryptomeny. Po stiahnutí sa do tejto aplikácie prihlásil.

Žiaľ, robiť to nemal. Podvodníci, ktorí túto aplikáciu navrhli, mužovi z peňaženky odcudzili 17,1 bitcoina, čo v tom čase vychádzalo na približne 600 tisíc amerických dolárov, píše Futurism.

Ďalšou, možno ešte smutnejšou správou je, že takéto podvody nie sú v prostredí platforiem od Apple a Google raritou. A navyše, ani jeden gigant s tým zrejme nevie veľa spraviť.

Zdroj: PhotoMIX Company (Pexels)

Viac viní Apple ako samotných podvoníkov

Predmetná aplikácia pochádzala z App Store od Apple. Spoločnosť vždy veľmi rada zdôrazňuje, ako poctivo kontroluje každú jednu aplikáciu, ktorú vo svojom obchode má. A to je sčasti dôvod, prečo Christodoulou viní viac Apple ako samotných podvodníkov. “Zradili moju dôveru, ktorú som do nich vkladal,” povedal pre The Washington Post. “Apple si nezaslúži obísť bez ujmy.”

V tomto prípade bola aplikácia prihlásená ako šifrovacia služba. Akonáhle však získala potrebné schválenie, zmenila sa na imitáciu krypto peňaženky. Je síce pravda, že Apple počas procesu schvaľovania vykonáva podrobnú kontrolu, no nedokáže sledovať aplikácie, ktoré po schválení kompletne zmenia svoj účel či zameranie, píše The Washington Post.

TIP REDAKCIE
Posledné varovanie: Elon Musk sa vyhráža známej banke 1-hviezdičkovým hodnotením

Podvodné aplikácie sa nenájdu len v App Store

Analytická spoločnosť Chainalysis potvrdila, že kryptomeny, ktoré obete podvodu, vrátane Christodouloua, držali, boli odoslané na podozrivý účet. Žiaľ, ako už bolo spomenuté vyššie, ani Google a ani Apple s tým nevedia nič spraviť. V podstate to jediné, čo môžu, je podvodnú aplikáciu zablokovať, aby nepribudli ďalšie obete.

Total
1
Zdieľaní
Total
1
Zdieľať