Google mal sledovať užívateľov Chrome v režime inkognito, hrozí mu pokuta vo výške 5 miliárd dolárov

Je dôvod žaloby opodstatnený?

Režim inkognito v prehliadači Google Chrome zrejme nie je tak anonymný, ako si mnohí mysleli. Spoločnosť mala sledovať užívateľov aj vtedy, keď používali tento režim, za čo jej hrozí masívna pokuta o výške až 5 miliárd dolárov, píše publikácia Search Engine Journal.

Obvinenie je teda asi každému jasné. Google mal vedome sledovať a zbierať dáta aj vtedy, keď užívatelia pri vyhľadávaní obsahu zvolili anonymný inkognito režim. Celkom paradox, nakoľko cieľom tohto režimu je vyvarovať sa presne toho, čo gigant vedome porušil. Alebo nie?

Google sa o stiahnutie tejto žaloby pokúša už od júna minulého roku, no sudca trvá na presnom opaku, a teda aby sa veci pohli smerom vpred. Spoločnosť vraj svojim užívateľom neponúka dostatočné informácie o tom, že ich dáta môžu byť zbierané aj v režime inkognito.

Niekoľko používateľov, ktorí stoja za žalobou, dokazujú toto tvrdenie údajmi z používania iných služieb počas režimu inkognito. Pre lepšiu predstavu, ak užívateľ v tomto režime navštívi určitú stránku, údaje sú zaznamenané v prostredí Google Analytics.

Google nesúhlasí, užívateľov vraj varuje dostatočne

Pochopiteľne, Google tieto obvinenia silno popiera: “Nesúhlasíme s týmito tvrdeniami a budeme sa proti nim zúrivo brániť. Režim inkognito v prehliadači Chrome vám ponúka možnosť prehliadania bez toho, aby bola vaša aktivita uložená do prehliadača alebo zariadenia. Ako vás vždy jasne informujeme pri otvorení novej karty v režime inkognito, internetové stránky môžu byť schopné zbierať informácie o vašej aktivite.”

A to je pravda. Vždy, keď otvoríte súkromné okno v prehliadači Chrome, v spodnej časti úvodného oznamu si môžete všimnúť upozornenie, že vaša aktivita môže byť zaznamenaná stránkami, ktoré navštívite, poskytovateľom internetových služieb či vaším šéfom alebo školou.

Google Chrome - režim inkognito
Foto: Red.

Dá sa povedať, že problém, ktorý nastal, je predmetom nedorozumenia. Účelom režimu inkognito je zabrániť lokálnemu uloženiu údajov, teda do zariadenia či histórie prehliadača. Okrem toho skrýva aktivitu daného užívateľa pred inými užívateľmi, ktorí môžu používať toto zariadenie.

TIP REDAKCIE
Android 12 pre smartfóny ASUS: Výrobca zverejnil aktualizačný plán

Bude veľmi zaujímavé sledovať, kam až nás tento prípad zavedie. Žiadny rozsudok ešte nepadol, no nech už to bude akokoľvek, rozhodne to pomôže rozšíriť obzory miliónom ľudí po celom svete, ktorí si nie sú úplne istí, ako režim inkognito funguje a čo je jeho účelom.

Total
1
Zdieľaní
Total
1
Zdieľať