aplikacie

Vývojárom zostane vo vrecku viac peňazí. Google znížil províziu z digitálnych nákupov

Veľká zmena v podmienkach obchodu Google Play.

Je bežnou praxou, že si spoločnosti Google a Apple berú istý podiel z každého digitálneho nákupu uskutočneného cez obchody Google Play a App Store. Zväčša išlo o 30 percent z každej transakcie.

V jednoduchosti, ak ste si kúpili aplikáciu za 10 eur, poprípade ste si za takúto sumu zakúpili obsah v niektorej z aplikácií stiahnutých z obchodu, na účet spoločností Google a Apple putovali 3 eurá.

Výška provízie sa však nepáči niektorým vývojárom, pričom asi najhlasnejšie proti nej vystupuje spoločnosť Epic Games stojaca za hrou Fortnite.

Google vyhovuje žiadosti vývojárov

Google tlaku ustúpil a rozhodol sa, že vývojárom ponechá vo vrecku viac peňazí. Výšku svojej provízie znížil o rovnú polovicu, teda na 15 percent.

google
Ilustr. obr.

Nová 15-percentná sadzba sa bude vzťahovať na prvý 1 milión dolárov, ktorý tvorcovia obsahu počas jedného roka na aplikáciách a hrách zarobia. Čokoľvek zarobené navyše bude podliehať pôvodnej 30-percentnej provízii, vysvetľuje The Verge a blog spoločnosti Google.

Google tak nasleduje Apple, ktorý si svoj podiel z digitálnych nákupov znížil na 15 percent v minulom roku. Je tu však jeden zásadný rozdiel.

TIP REDAKCIE
X-Tron X10 Pro: MONŠTRUM na 2 kolesách má dva 1 600 W motory a maximálku až 70 km/h!

Apple účtuje nižšiu províziu len tým vývojárom, ktorí počas roka zarobili menej ako 1 milión dolárov. Ak vývojár túto hranicu počas roka kedykoľvek prekročí, musí Apple odviesť 30-percentný podiel z celej utŕženej sumy.

Nové podmienky začne Google uplatňovať od 1. júla tohto roka. Podľa slov Google je takéto nastavenie spravodlivé a v súlade s cieľom spoločnosti podporovať vývojárov všetkých veľkostí.

Spoločnosť Epic Games podľa The Verge považuje nové nastavenie povinných platieb za nedostatočné a tvrdí, že nerieši podstatu problému.

V každom prípade je zníženie provízie vítanou správou, ktorá poteší najmä malých vývojárov. Veľkí tvorcovia obsahu by sa zároveň nemali cítiť diskriminovaní, keďže ich prvý 1 milión dolárov ročne Google „zdaní“ rovnakou sadzbou.

Total
1
Zdieľaní
Total
1
Zdieľať