Nové dáta o AstraZeneca: Účinnosť vakcíny proti COVID-19 klesla na 76 %

O 3 percentuálne body.

Boli aktualizované údaje o AstraZeneca, jednej z vakcín proti COVID-19. Vakcína má mať po novom 76-percentnú úspešnosť, nie 79 %, ako tvrdila firma začiatkom týždňa. Pôvodné percento totiž malo vychádzať z neaktuálnych dát, čo úrady zo Spojených štátov amerických ostro skritizovali.

AstraZeneca po novom deklaruje, že jej vakcína proti COVID-19 ponúka 76-percentnú ochranu pred ochorením a 100-percentnú ochranu pred vážnym priebehom ochorenia. Ešte skorej tohto týždňa však vakcína vykazovala efektívnosť 79 %.

Foto: Harvard

AstraZeneca mala používať neaktuálne údaje

Aký je presný dôvod tohto poklesu? Kľúčovým faktorom bola kritika zo strany amerických úradov, podľa ktorých mala AstraZeneca brať do úvahy neaktuálne údaje, píše The Verge. AstraZeneca teda musela svoje dáta aktualizovať. Na výsledných 76 %.

Dáta, ktoré firma používala, mali pochádzať z obdobia pred 17. februárom. Keď sa k nim pridali ďalšie, aktuálnejšie dáta, zistilo sa, že sa efektívnosť vakcíny mohla pohybovať v rozmedzí od 69 do 74 %. Nový výsledok je teda nižší ako pôvodný, no stále vyšší ako toto rozmedzie.

Americkí predstavitelia vlády jednanie AstraZenecy, konkrétne zverejnenie len vyššieho percenta, komentovali stručným, no za to trefným prirovnaním: “Je to ako keby ste povedali vašej mame, že ste zo všetkých testov dostali jednotku, no pritom ste jednotku dostali len z prvého testu a celkovo máte hodnotenie na trojku.”

Vakcinácia proti COVID-19

Táto vakcína je aktuálne používaná vo viac ako 50 krajinách sveta, no nie v Spojených štátoch amerických. Na pôde USA sú na používanie autorizované len vakcíny od Moderna, Pfizer a Johnson & Johnson. Od AstraZeneca si síce objednali 300 miliónov dávok, no proces schvaľovania zhatili problémy s komunikáciou.

TIP REDAKCIE
Čínski študenti žalujú Apple, vadia im chýbajúce nabíjačky

Na záver však treba pripomenúť, že aj keď vakcína po novom vykazuje nižšiu účinnosť, stále je na tom veľmi dobre. Nachádzame sa vo veľmi ťažkých časoch, kedy je každá pomoc dobrá. Jej výhodou oproti ostatným vakcínam je napríklad jej cena, nakoľko je lacnejšia ako tá od Moderna či Pfizer, a tak je skvelou voľbou pre vakcináciu v menej ekonomicky rozvinutých krajinách. Ďalšou veľkou výhodou je, že môže byť skladovaná pri izbovej teplote.

Total
14
Zdieľaní
Total
14
Zdieľať