Vo Francúzsku sa objavila nová mutácia koronavírusu, bežné testovanie ju nezachytí

Všetkých 8 pacientov, ktorí boli nakazení novou mutáciou, vírusu podľahlo.

Koronavírus je tu s nami už vyše roka a vyzerá to, že kým nebudeme všetci zaočkovaní, ani len-tak neodíde. Za ten čas, ktorý terorizuje celý svet, sa stihli objaviť mnohé mutácie, z ktorých každá sa vyznačuje určitým špecifikom. Máme britskú mutáciu, africkú mutáciu, československú mutáciu a po novom, žiaľ, už aj francúzsku mutáciu.

Ako píše server Business Insider, vo Francúzsku bol zaznamenaný nový variant koronavírusu. Francúzske ministerstvo zdravotníctva v pondelok prehlásilo, že zo 79 nových prípadov na území Bretónska, bolo 8 ľudí infikovaných doposiaľ nevídaným variantom. Niektorí z nich však vykazovali negatívny test.

Nový variant koronavírusu totiž dokáže uniknúť bežnému testovaniu, konkrétne testovaniu prostredníctvom výterov z nosných dutín. Aj napriek negatívnemu testu totiž pacienti trpeli typickými symptómami. Nanešťastie nejde o jedinú mutáciu, ktorá sa vyznačuje touto problematickou črtou. Podobný prípad bol zaznamenaný aj minulý mesiac vo Fínsku.

Toto je veľký problém. Aj u nás, na Slovensku, je najbežnejšou formou testovania antigénový test, nakoľko je rýchly a pomerne efektívny. Na novú mutáciu je však prikrátky, čo znamená, že sa musí pristúpiť k náročnejším vyšetreniam. Fungovať nemá ani profesionálnejší RT-PCR test.

Testovanie na koronavírus
Testovanie na koronavírus

Francúzska mutácia uniká testovaniu, ako ju teda možno odhaliť?

Ako ju odhaliť? Zdravotníci v Bretónsku dokázali niekoľko pozitívnych prípadov identifikovali dvoma spôsobmi. Prvým je test krvi, druhým zase odobratie vzoriek hlienu, ktorý pacienti vykašľali, a jeho následná kontrola prostredníctvom RT-PCR testu.

TIP REDAKCIE
Repasovaný iPhone alebo PS5: Orange si k Vianociam pripravil niekoľko noviniek

Tieto metódy sú oveľa náročnejšie ako tie “bežné”, ktoré sa používajú nielen u nás, ale aj v iných krajinách Európy. Máme však aj dobrú správu. Jedna z európskych diagnostických spoločností, menovite Novacyt Group, tvrdí, že jej PCR testy dokážu úspešne zachytiť novú mutáciu COVID-19.

Koronavírus

Všetkých 8 pacientov vírusu podľahlo

Nanešťastie, zlých správ je viac ako tých dobrých. Všetkých 8 pacientov, ktorí trpeli novým variantom, vírusu podľahlo. Zdravotníci však tvrdia, že to nemusí automaticky znamenať, že je mutácia smrteľnejšia ako ostatné.

Rovnako neexistuje dôkaz, že je oproti iným variantom nákazlivejšia. Pred potvrdením akýchkoľvek informácií sa musia najskôr vykonať komplikovanejšie a podrobnejšie testy. Niečo však už vieme, a to že genetický profil nevykazuje žiadne príbuzenstvo s mutáciami pochádzajúcimi z Južnej Afriky alebo Brazílie.

Je však príbuzný s mutáciou prvýkrát zachytenou na území Južnej Kalifornie. Vírusy z tejto skupiny, ktorá nesie označenie Clade 20C, si majú do apríla pripisovať až jednu pätinu všetkých prípadov na svete.

Total
23
Zdieľaní
Total
23
Zdieľať