apple macbook pro

Apple môže budúce MacBooky vybaviť haptickou odozvou. Ako to bude fungovať?

Len v špecifických oblastiach.

Apple zrejme implementuje haptickú odozvu aj do svojich nadchádzajúcich Macov. Konkrétne má zavítať do oblasti blízko trackpadov, ktoré tak budú prostredníctvom vibrácií informovať užívateľa napríklad o notifikáciách. Na novinku upozornil server AppleInsider.

Haptická odozva ako taká nie je v modernom svete žiadnou prelomovou novinkou. Nájsť ju však môžeme takmer výhradne v prostredí smartfónov a nositeľných zariadení. Napríklad Apple ju ponúka pri svojich iPhonoch a Apple Watch.

Haptická odozva je špecifikom skôr pre menšie zariadenia. Dôvod? Motorček v týchto zariadeniach spôsobuje, že je odozvu cítiť naprieč kompletne celým telom smartfónu, hodiniek či náramku. Pochopiteľne, pri väčšom zariadení, ako je napríklad MacBook, by to bolo veľmi nepraktické a úprimne asi aj dosť nepríjemné.

Haptická odozva v skratke

Jej hlavnou úlohou je informovať, resp. upozorniť užívateľa. Dá sa povedať, že ide o akúsi náhradu za zvukové či vizuálne upozornenie, čo sa náramne hodí v prostredí, v ktorom užívateľ nechce alebo nemôže rušiť ostatných, napríklad v kancelárii, v škole alebo neskoro večer v posteli.

Odozva len v špecifických oblastiach? Apple ukazuje, že to ide

Je pravda, že modely MacBook Pro disponujú technológiou Taptic Engine, no tá neslúži na informovanie o notifikáciách. A keďže vibrovanie celého tela je pri PC neakceptovateľné, Spoločnosť sa rozhodla pre trochu iný spôsob. Jej najnovší patent naznačuje, že budúce MacBooky môžu vybavené takzvanými haptickými zónami. Ostatné časti by zariadenia by nemali byť vibráciami nijak ovplyvnené.

TIP REDAKCIE
TSMC postaví novú fabriku, bude v nej vyrábať staršie čipy
Patent spoločnosti Apple
Nový patent spoločnosti Apple – Zdroj: AppleInsider

To znamená, že užívateľ bude odozvu cítiť len v špecifických oblastiach. Pravdepodobne budú umiestnené v blízkosti trackpadu, teda pod ním alebo vedľa neho, ako naznačuje vyššie uvedená snímka. Eventuálne by sa tieto zóny mohli nachádzať aj na rámikoch okolo displeja. V tomto prípade by však slúžili skôr ako dodatočné formy vstupu, teda niečo ako sekundárne dotykové panely.

Zatiaľ je však všetko len na papieri, a teda nie je isté, či sa tento koncept niekedy stane realitou.

Total
15
Zdieľaní
Total
15
Zdieľať