okamzite platby

Prevod peňazí do pár sekúnd. Slovenská sporiteľňa nasadí okamžité platby

Prevody v eurách v rámci SEPA priestoru do 10 sekúnd, 365 dní v roku, 7 dní v týždni.

1. február 2022 je dňom, kedy budú na Slovensku spustené takzvané okamžité platby. Prevod prostriedkov medzi rôznymi bankami či úhrady faktúr prebehnú hneď, do niekoľkých sekúnd. Aj v noci, cez víkend alebo počas sviatkov.

Okamžité platy sú určite vítaným nástrojom a vôbec by sme sa nenahnevali, kedy sme ho mohli používať už dnes. Počkať si ale musíme do februára 2022, v konečnom dôsledku možno ešte dlhšie.

Do systému instantných platieb sa totižto musia zapojiť banky. Okamžité platby tak budú fungovať len medzi tými bankami, ktoré si tento nástroj osvoja. Asi nejaký čas potrvá, pokým okamžité platby ponúknu svojim klientom všetky významnejšie banky.

okamzite platby
Ilustr. foto: Slovenská sporiteľňa

Priekopníkom chce byť Slovenská sporiteľňa. Tá v správe pre médiá oznamuje, že prinesie okamžité platby od prvého dňa, teda od 1. februára 2022. Podľa informácií denníka Pravda sa k nej pridá ak VÚB banka a Tatra banka.

„Aktuálne trvá prevod peňazí do druhej banky jeden pracovný deň. Instantné platby však prinesú možnosť ľuďom posielať a prijímať peniaze v priebehu pár sekúnd. To spolu s inováciou Payme, ktorú Slovenská sporiteľňa spustila v Georgeovi na konci januára, napríklad umožní vyrovnať sa za spoločný obed či zložiť sa na darček pre kolegu v podstate okamžite,“ vysvetľuje Milan Hain, člen predstavenstva Slovenskej sporiteľne zodpovedný za IT a bankové operácie.

Aby instantné platby dávali klientom zmysel a boli užitočné, je dôležité, aby sa do nich zapojilo čo najviac bánk na Slovensku, uviedla Slovenská sporiteľňa.

V kontexte výhod instantných platieb menuje rýchlejšiu úhradu faktúr a pohľadávok, efektívnejšie riadenie financií, zníženie potreby externého financovania na prekrytie časového nesúladu medzi príjmami a výdavkami alebo zefektívnenie procesov v elektronickom obchode.

Významný tiež bude prínos pre štátnu správu v oblasti úhrady daní, sociálneho poistenia, iných odvodov, správnych poplatkov a ďalších platieb. Ako pripomenul Milan Hain, Slovenská sporiteľňa spustila pred niekoľkými dňami službu Payme.

Pomocou tohto nástroja dokážu klienti banky vygenerovať žiadosť o platbu v podobe internetového odkazu, ktorý môžu zdieľať cez čety v komunikačných aplikáciách alebo trebárs cez e-mail.

Vygenerovanie takéhoto odkazu a následná úhrada prebieha rýchlo, jednoducho a bezpečne, čo je hlavnou výhodou technológie Payme, ktorú vyvinula Slovenská banková asociácia.