Ford Mustang Mach-E

Ford stavil na Android, od roku 2023 bude súčasťou všetkých áut značky

Google a Ford uzavreli partnerstvo.

Ak si po roku 2023 kúpite automobil značky Ford alebo Lincoln, ovládať budete palubný systém postavený na operačnom systéme Android. Pozor, reč nie je o platforme Android Auto. Tá už je automobilkou podporovaná.

Zmluva o spolupráci medzi automobilkou Ford a spoločnosťou Google bola uzavretá na obdobie 6 rokov. Počas tohto obdobia bude novo vytvorený tím odborníkov pracovať na vylepšeniach, ktoré nemajú byť prínosné len pre Ford samotný, ale aj pre celý automobilový priemysel.

Všetky autá značiek Ford a Lincoln budú po roku 2023 už od výroby vybavené digitálnou asistenciou, obchodom Google Play, mapami Google a ďalšími, bezdrôtovo aktualizovanými aplikáciami a službami.

Preferovaným poskytovateľom cloudových služieb sa stane platforma Google Cloud. Spoločnosť bude z vozidiel zbierať prevádzkové údaje a ďalšie dáta, ktoré využije pri ďalšom rozvoji technológií automobilového priemyslu.

TIP REDAKCIE
POZOR: Na toto si dajte pozor, dokáže to úplne zhodiť Android aj iPhone smartfóny!
ford
Ilustr. foto: Polestar

Umelá inteligencia a strojové učenie pomôže s vytvorením nového modelu predaja vozidiel a rovnako by mala prispieť k inováciám v oblasti výroby áut. Produkcia áut by tak mohla prebiehať rýchlejšie a efektívnejšie.

Od doby, kedy Ford spustil revolučnú pásovú výrobu modelu T, už ubehlo viac ako sto rokov. Ak by mal niekto spôsob výroby vozidiel posunúť na novú úroveň, Ford je ideálnym adeptom. Z hľadiska predaja áut by sme mohli očakávať zákaznícke ponuky šité na mieru, poprípade predaj vozidiel cez internet.

Spoločnosti však konkrétnejšie plány nepredstavili a poskytli skôr všeobecné informácie, hoci nadšením z nadviazaného partnerstva nešetria. Používatelia zariadení od Apple hromžiť nemusia. Systém Apple CarPlay bude podporovaný aj naďalej.

Pre Google nejde o prvú úzku spoluprácu, výsledkom ktorej má byť hlbšia integrácia operačného systému Android do automobilov. Už skôr ju nadviazal so značkou Volvo. OS Android je súčasťou elektromobilu Polestar 2 alebo menšieho SUV XC40, o ktorom sme písali ešte v októbri 2019.

Total
3
Zdieľaní