NASA zverejnila nádhernú 360-stupňovú panorámu Marsu, pozostáva zo 142 fotografií

Ďalší pohľad na povrch červenej planéty.

NASA pred necelým týždňom úspešne umiestnila svoj vesmírny rover Perseverance na povrch Marsu. Ešte sa nestihol ani poriadne ohriať a už nás teší bohatou nádielkou nádherných fotografií, ktoré nám odhaľujú na pohľad nehostinný povrch červenej planéty.

Tu však agentúra s vizuálnymi lahôdkami nekončí. Po novom zverejnila 360-stupňovú panorámu Marsu vo vysokom rozlíšení, ktorá pozostáva z až 142 fotografií. Na snímkach sú zachytené všetky strany 45 kilometrov širokého kráteru Jezero.

Perseverance - NASA rover
Zdroj: NASA

Ako píše publikácia Business Insider, panoráma bola zachytená prostredníctvom Mastcam-Z, párom kamier umiestnených na stožiari, ktorý je schopný kompletného otáčania sa okolo vlastnej osi. Tieto kamery okrem iného disponujú špičkovým priblížením, čo znamená, že vedci môžu z fotografií vyčítať aj drobnejšie detaily. Taktiež dokážu snímať trojrozmerné fotografie a natáčať vysoko kvalitné videá.

NASA má byť na čo hrdá

Spoľahlivé fotoaparáty sú jedným z hlavných aspektov roveru Perseverance, nakoľko v podstate slúži ako naše oči. NASA bude prostredníctvom získaných snímok a videí vyhodnocovať, ktoré časti povrchu sú vhodné na podrobnejší prieskum a eventuálne vhodné na pozbieranie a presun na Zem.

Čo sa týka panorámy, NASA zo snímok spravila aj krátke video, ktoré v približne 31 sekundách pekne zblízka demonštruje kontúry gigantického kráteru. V čase písania tohto článku má agentúra disponovať viac ako štyrmi tisíckami fotografií z červenej planéty.

Total
6
Zdieľaní
Total
6
Zdieľať