VIDEO: NASA ukázala reálne zábery z pristávania Perseverance na povrchu Marsu

Pozrite si úchvatné zábery.

NASA práve zverejnila zábery z pristávania najnovšieho rovera Perseverance, ktorý sa na Mars po 7-mesačnej ceste dostal len pred pár dňami.

Nádherné video je prinajmenšom dychberúce. Našťastie má šťastný koniec, ktorý vedcom zaručí cenné dáta a pevne veríme, že aj odpovede na dôležité otázky. Celý priebeh pristávacieho manévru si môžete pozrieť na videu nižšie.

Ako Perseverance pristával

Vozidlo po vstupe do atmosféry Marsu aktivovalo padák, ktorý ho spomalil. Neskôr sa odpojil aj tepelný štíť, vďaka ktorému mohol rover aktivovať kamery umiestnené na jeho spodnej časti. Tie začali okamžite skenovať povrch planéty pre identifikáciu ideálneho miesta pre pristátie. V tomto Perseverance pomáhala umelá inteligencia vycvičená na tisícoch záberoch povrchu červenej planéty.

Perseverance
Záber z uloženia roveru Perseverance na povrch. Foto: NASA

Po zapnutí kamier sa veci začali hýbať výrazne rýchlejšie. Zem sa približovala relatívne rýchlo, preto tzv. Skycrane (vzdušný žeriav, pozn. red.) zapol trysky a rover opatrne položil na povrch. Na záberoch to môžete pozorovať pri rozvírení prachu.

TIP REDAKCIE
Ruský súd zastavil predaj smartfónov Samsung, týka sa to 61 modelov

Ide o úžasné zábery, ktoré sa v dnešnej dobe často nevidia. Svoje nadšenie koniec koncov prejavili aj ľudia, ktorí stáli za takto pokrokovou technológiou.

Ilustračná fotka: Futurism

Total
8
Zdieľaní
Total
8
Zdieľať