hodinky

Hodinky od Huawei získavajú podporu pre aplikácie tretích strán

LiteOS sa otvára vývojárom.

Hodinky z dielne Huawei poháňa operačný systém LiteOS, ktorý má jednu nepopierateľnú výhodu. Je relatívne nenáročný a úsporný, vďaka čomu sa môžu hodinky toho výrobcu pýšiť naozaj dobrou výdržou na jedno nabitie.

LiteOS má, prirodzene, aj nevýhody. Funkcionalita a možnosti prispôsobenia sú oproti konkurencii slabšie. Hodinky od Huawei vám napríklad ukážu upozornenie zo smartfónu, no ak naň chcete okamžite odpovedať, musíte z vrecka vytiahnuť smartfón. Cez hodinky to nejde.

LiteOS bol navrhnutý ako uzatvorený operačný systém, s čím je spojená obmedzená ponuka aplikácií. To sa však teraz mení, Huawei otvára svoj ekosystém nositeľných zariadení pre vývojárov tretích strán, informuje 9to5google.com.

To znamená, že Huawei vpustí do hodiniek aj aplikácie, ktoré nevyrobil sám, resp. jeho partneri. To je výbornou správou, keďže takéto aplikácie môžu podstatne rozšíriť funkcionalitu hodiniek a urobiť z nich univerzálnejší nástroj.

hodinky
Huawei Watch GT2e

Podobne, ako pri rozvoji obchodu AppGallery, aj v tomto prípade výrobca sľubuje, že vývojárom tretích strán poskytne komplexnú technickú podporu. Pomôže im s vývojom, distribúciou aj analýzou prevádzkových údajov.

Prvým príkladom aplikácie tretej strany, ktorá je k dispozícii pre hodinky Watch GT2 Pro, je fitness appka Fitify z dielne českých vývojárov. Zatiaľ je jedinou, no veríme, že v krátkom čase pribudnú ďalšie.

Otázkou zostáva, aký vplyv bude mať prítomnosť aplikácií tretích strán na výdrž batérie hodiniek. Pokiaľ budú aplikácie navrhnuté a optimalizované kvalitne, výdrž by zásadne utrpieť nemala.

Rovnako nevieme, či sa zmena stratégie nejako dotkne starších modelov hodiniek Huawei. Aplikácia Fitify je dostupná len pre najnovší model výrobcu Watch GT2 Pro.

Hoci smartfóny značky Huawei strácajú podiel na trhu, pod čo sa podpísali sankcie americkej vlády, smart hodinky môže čakať svetlejšia budúcnosť. V 3. štvrťroku 2020 si ich zaobstaralo 10 miliónov zákazníkov, čo je dobrý výkon.

Dostupnosť aplikácií tretích strán by mohla podporiť ďalší rast výrobcu v nositeľnom odvetví. Vyzerá to, že podpora aplikácií tretích strán v inteligentných hodinkách získava na dôležitosti.

Špekuluje sa, že Samsung vo svojich hodinkách nahradí operačný systém Tizen systémom WearOS od Google, ktorý je oproti nemu otvorenejší.

Porovnajte si ceny smart hodiniek Huawei Watch GT2 u slovenských predajcov:

Total
30
Zdieľaní
Total
30
Zdieľať