Greta Thunberg nadáva na misiu na Mars: Takýto má dôvod

Známa aktivistka Greta Thunberg si v novej satirickej reklame vytvorenej hnutím Fridays for Future (FFF) robí srandu z misií na Mars. V nej totiž Thunberg kritizuje snahu 1 % ľudí opustiť planétu, ktorá potrebuje okamžitú pomoc.

Celá reklama je jasnou provokáciou snahy Elona Muska posunúť ľudstvo smerom k multiplanetárnemu spôsobu života. Namiesto jasných argumentov pre pomoc s klimatickými zmenami sa sústredí presne na to – na víziu budúcnosti, ktorá momentálne len to. Víziou.

Video FFF zverejnilo v „správny čas“. Jeden deň predtým, ako sa NASA pokúsi s najnovším roverom Perserverance pristáť na červenej planéte (viac o tom tu). „Po viac ako 5 miliónoch rokoch existencie ľudskej existencie na Zemi je čas na zmenu,“ hovorí hlas vo videu. „Mars, 56 miliónov štvorcových nedotknutej zeme, dychberúca krajina a neskutočné výhľady,“ pokračuje.

Mars, neskrotená planéta, nový svet, kde môžeme začať odznova. Mars ponúka ultimátnu slobodu“. Odkaz na konci videa ľuďom odkazuje „A pre zvyšných 99 percent z nás, ktorí ostanú na Zemi, mali by sme radšej opraviť klimatické zmeny“.

Vo svojej podstate ide o reklamu na Mars. A podľa všetkého to tak tvorcovia plánovali. „Chceli sme zvýrazniť čistý nezmysel,“ povedal hovorca FFF pre Euronews. „Vesmírne programy s podporou vlády a jedno percento ultra bohatých ľudí sú zameraní na Mars,“ dodal. Len pre úplnosť, misia Perserverance stojí 2,7 miliardy dolárov, ktoré pokrývajú vývoj, vynesenie na Mars, správu aj analýzu dát.

TIP REDAKCIE
Slováci sú svetoví: Vyvinuli aplikáciu, ktorá dokáže odhaliť prvé príznaky Alzheimera aj Parkinsona!
Greta Thunberg kritizuje snahu dostať sa na Mars.
Misia Perseverance pristane už 18. februára.

Greta Thunberg a reklama na Mars?

Reklama je to skutočne pekná, no celková idea stráca zmysel. Video nám totiž celkom úspešne predáva možnosť vycestovania na vzdialenú planétu, kde môžete začať odznova. Či sa hodí ako reklama na zvýšenie povedomia o klimatických zmenách je na zvážení každého z vás.

Je tiež možné, že autori kopú na nesprávne dvere. Spojené štáty v roky 2019 vyčlenili takmer 700 miliárd dolárov na obranu a len 21,5 miliardy dolárov na všetky programy NASA určené na vesmírne misie a ďalšie formy výskumu.

Ak by ste sa spýtali nás – vo svete je dosť peňazí na to, aby sa mohlo bojovať s klimatickými zmenami a zároveň prevádzkovať úspešný vesmírny program.

Total
25
Zdieľaní
Total
25
Zdieľať