Google má nový optický kábel medzi USA a Európou. Spracuje 250 Tbit/s

Dunant.

Spoločnosť Google oznámila skvelú novinku. Jej nový podmorský optický kábel, Dunant (pomenovaný po zakladateľovi Červeného kríža a držiteľovi Nobelovej ceny za mier, Henryho Dunanta), ktorý spája Spojené štáty americké a Európu, bol oficiálne dokončený, píše DSL.

Práce na optickom kanáli začali ešte v roku 2018, pričom o jeho inštaláciu sa mala starať spoločnosť SubCom. Konečná verzia kábla vedie z amerického štátu Virgínia do západnej časti Francúzska. Jeho dĺžka tak dosahuje neuveriteľných 6 400 km.

Čo sa týka kapacít, Dunant používa technológiu SDM – Space-Division Multiplexing. Disponuje 12 pármi optických vlákien (namiesto 6 či 8) a dokáže spracovať až 250 Tbit/s (terabitov za sekundu), čo je celá kongresová knižnica vo Washingtone 3-krát za sekundu. Laicky povedané, je to neskutočne rýchle.

Google Cloud
Zdroj: Google

Google pokračuje vo svojej misii, biznisy chce presunúť na cloud

Cieľ je jednoduchý. Google chce, aby sa informácie po svete šírili rýchlejšie a boli stále dostupnejšie. Pod jeho ambície taktiež spadá túžba presunúť biznisy po celom svete na cloud, čo je extrémne náročný proces, ktorý si vyžaduje najšpičkovejšie technológie a infraštruktúru.

Čo však presunutie na cloud znamená a aké to so sebou prináša výhody? Prechod na cloud výrazne pomôže napríklad vývojárom, ktorý by si mohli otvoriť potrebné aplikácie či súbory kdekoľvek na svete. Môžu tak rýchlejšie budovať a inovovať, nech sú v akomkoľvek prostredí.

TIP REDAKCIE
AKTUÁLNE: Let Blue Origin bol úspešný, 90-ročný kapitán Kirk prekonal hranicu vesmíru

Spoločnosti taktiež zužitkujú vylepšené strojové učenie a nové kapacity v rámci analytiky, čo im umožní oveľa lepší prístup k užitočným údajom, ktoré môžu neskôr použité pri veľkých a kľúčových exekutívnych rozhodnutiach.

Medzi ďalšie významné plusy môžeme zaradiť napríklad solídnejšiu ochranu dát, modernejšie a šikovnejšie nástroje, lepšiu konektivitu naprieč organizáciou či dokonca vyššiu efektivitu pri nižších nákladoch.

Čo bude ďalej?

Toto však nie je jediný optický kábel, ktorý Google vybudoval. Na zozname sa nachádza aj Curie spájajúci Spojené štáty americké a juhoamerický štát Čile. Práce majú aktuálne prebiehať na ďalších dvoch kábloch, a to Equiano, ktorý bude prepájať Európu s Južnou Afrikou, či Grace Hopper, ktorý bude, rovnako ako nový Dunant, viesť medzi Európou a USA.

Total
14
Zdieľaní
Total
14
Zdieľať