Google uvažuje, že v Androide obmedzí zber údajov naprieč aplikáciami a webmi

Menej špehovania, viac súkromia.

Spoločnosť Apple pridala do pripravovanej aktualizácie operačných systémov iOS 14.5 a iPadOS 14.5 novú funkciu, pomocou ktorej budú môcť používatelia aplikáciám rozkázať, aby nezbierali údaje o ich aktivite z iných aplikácií a webov. Podobným krokom sa má zaoberať aj Google.

Ide o ďalší z krokov spoločnosti Apple, ktorá chce takýmto spôsobom zlepšiť transparentnosť a ochranu súkromia svojich zákazníkov. Novinka ale zrovna neteší spoločnosti pôsobiace v odvetví internetovej reklamy.

Asi neprekvapí, že sa medzi prvými ozval Facebook, ktorý tvrdí, že táto funkcia negatívne ovplyvní jeho možnosti efektívneho zobrazovania a cielenia reklamy. Inými slovami, Facebook príde o peniaze. Hovorí tiež o škodlivom dopade na malé firmy, ktoré sa spoliehajú na digitálnu inzerciu.

Google

Facebook totižto nesleduje aktivitu používateľov iba vo svojej aplikácii. Získava dáta aj z aplikácií a webov iných spoločností.

Chce to aj Google

Iniciatívu Apple si všíma aj Google, ktorý uvažuje, že podobnú funkciu pridá do operačného systému Android. Informuje o tom magazín Bloomberg s tým, že diskusia prebieha interne.

Ako by mohol nový nástroj transparentnosti vyzerať je vo hviezdach. Jeho prípadný vplyv firma zatiaľ iba skúma. Nie je teda ešte vôbec isté, či sa ho naozaj dočkáme.

TIP REDAKCIE
Tesla posúva plány: Prvé elektromobily z Giga Berlin prídu až budúci rok

Podľa magazínu Bloomberg by ale bolo obmedzenie zhromažďovania údajov o aktivite v podaní Google pravdepodobne menej prísne než to, ktoré má v rukáve Apple. Hlavným zdrojom príjmov spoločnosti Google je totižto internetová reklama.

Spoločnosť tak musí nástroj pre dôslednejšiu ochranu súkromia vyvážiť tak, aby boli spokojní používatelia, vývojári aj zadávatelia inzercie. Riešením môže byť niečo podobné ako Privacy Sandbox v prehliadači Chrome.

Google chce od budúceho roka v prehliadači Chrome blokovať používanie súborov cookies tretích strán, vďaka čomu má byť súkromie používateľov lepšie chránené. Aspoň tak novinku v roku 2019, kedy bola oficiálne oznámená, prezentoval Google.

Total
1
Zdieľaní
Total
1
Zdieľať