Facebook sa strápnil: Pohádal sa s Austráliou a omylom zablokoval aj vlastnú stránku

Facebook nechce platiť vydavateľom. Novinky radšej vypol v celej krajine.

Austrália sa momentálne snaží presadiť zákon, ktorý by spoločnostiam ako Facebook a Google nariaďoval vyplácanie čiastky vydavateľom. Jedine tak by mohli byť tieto články zdieľané na ich platformách. Bohužiaľ, vyzerá to tak, že Facebook s takýmto zákonom nie je spokojný.

Najväčšia sociálna sieť na svete sa preto rozhodla, že úplne zakáže zdieľanie a prezeranie noviniek v Austrálii. Podľa Facebooku si Austrália „neuvedomuje ako fungujú jej služby,“ kvôli čomu museli výrazne obmedziť funkcionalitu.

Bohužiaľ to znamená, že ľudia a vydavateľstvá odteraz nemôžu zdieľať a ani si čítať novinky z Austrálie či zo sveta. Austrálske médiá tiež nemôžu svoj obsah zdieľať ani pre zvyšok sveta,“ píše sa vo vyhlásení.

Austrálčania tak nielen, že nemôžu pridávať a zdieľať články s novinkami, nemôžu si ich ani čítať, a to dokonca ani vtedy, keď by si chceli prečítať niečo nové zo sveta. Podobné varovanie Austrálii vydal aj Google, ktorý im pohrozil, že pre ich krajinu úplne vypne vyhľadávanie.

Facebook bojuje s Austráliou.
FOTO LoboStudioHamburg / pixabay.com

Facebook: Nevieme, čo presne sú “novinky”

Sociálna sieť omylom zablokovala aj vládne stránky a dokonca zabanoval aj svoju vlastnú stránku. Hovorca však povedal, že ak došlo k zablokovaniu stránok, ktoré nie sú médiami, dôjde k ich opätovnému odblokovaniu.

TIP REDAKCIE
Nový fenomén? Vlastný čipset plánuje aj Oppo, prísť môže už v roku 2023

Zablokovanie obrovského počtu stránok spoločnosť obhajuje jednoducho. „Vzhľadom na to, že nám Austrália nedodala presnú definíciu toho, čo presne znamená pojem „novinkový obsah,“ sme pre istotu zablokovali širšie spektrum obsahu. Nechceme porušovať zákon,“ pokračoval hovorca.

Pri zdieľaní noviniek Facebook zobrazí chybu. Foto: Gizmodo

V Austrálii tak došlo k zablokovaniu skutočne širokého spektra stránok. Medzi nimi sú napríklad sieť Harvey Norman (niečo ako NAY na Slovensku), stránka ženskej ligy Rugby (mužskú stránku nezablokovali) a ďalšie. Čo je výrazne závažnejšie, Facebook zablokoval aj rôzne ministerstvá a zdravotnícke organizácie, ktoré nemôžu zdieľať svoj obsah.

Rozhodnutie sociálnej siete ostro kritizoval premiér krajiny Scott Morrison, ktorý vyjadril znepokojenie. Zdieľal ho na svojom Facebooku.

Total
24
Zdieľaní
Total
24
Zdieľať