Apple inovuje: Jeho budúce iPhony môžu disponovať až 240 Hz displejmi

Gigant dobieha konkurenciu.

Apple si pripisuje ďalší významný úspech. Agentúra USPTO (U. S. Patent and Trademark Office) zverejnila patent, ktorý popisuje nové displeje s vysokými obnovovacími frekvenciami. Ako píše server MacRumors, hodnoty dosahujú úrovní 60 Hz, 120 Hz, 180 Hz a dokonca až 240 Hz, čo je štvornásobok základnej obnovovacej frekvencie.

Pre amerického výrobcu ide o významný pokrok, nakoľko jeho displeje v rámci obnovovacej frekvencie, čo sa smartfónov týka, výrazne zaostávajú za konkurenciou s Androidom. 120 Hz panelmi mal byť pôvodne vybavený už rad iPhone 12, no z viacerých dôvodov (predovšetkým kvôli vysokej spotrebe energie) sa nakoniec Apple rozhodol pre štandardných 60 Hz.

Ako už zrejme viete, obnovovacia frekvencia reprezentuje maximálnu kapacitu snímkovania. Zatiaľ čo 60 Hz displeje umožňujú len 60 obnovení obrazovky za sekundu (resp. snímok za sekundu), panely so 120 Hz podporujú až dvojnásobok, čiže 120 obnovení. Inými slovami, čím vyššia hodnota, tým plynulejšie displej pôsobí.

Apple doposiaľ do žiadneho zo svojich smartfónov neimplementoval displej s vyššou obnovovacou frekvenciou, než je štandardných 60 Hz. No na druhú stranu, jeho modely iPad Pro disponujú technológiou ProMotion (120 Hz) už od roku 2017.

Apple iPhone 12
iPhone 12

Apple zabral, pri 120 Hz to neskončí

Očakáva sa, že gigant konečne osadí 120 Hz displeje do smartfónov z radu iPhone 13, ktorý môže byť známy aj ako iPhone 12s. Skvelou správou je, že prítomná bude aj technológia LTPO, ktorá dokáže prispôsobiť frekvenciu zobrazovanému obsahu, čím výrazne ušetrí batériu. Minimálna frekvencia displeja mala podľa pôvodných špekulácií dosahovať 60 Hz, maximálna až 120 Hz.

TIP REDAKCIE
Spoločnosť Nothing to roztočí: Budúci rok príde s prvým smartfónom!

Nový patent však naznačuje, že budúce iPhony budú schopné potlačiť obnovovaciu frekvenciu displeja na úroveň až 180 či dokonca 240 Hz. Žiaľ, zatiaľ nie je isté, pri ktorom rade Apple toto riešenie uplatní.

Tento rok nás čakajú výrazné vylepšenia

Čo sa týka tohtoročných modelov, Apple plánuje skutočne citeľné vylepšenia. Čaká nás vraj nielen vysoká obnovovacia frekvencia, ale aj podpora pre funkciu Always-on, ktorá je už dlhé roky zaužívaná v prostredí Android smartfónov. Okrem toho nás má americký gigant potešiť implementáciou overeného Touch ID senzora. Tentokrát však poputuje pod displej.

Porovnajte si ceny aktuálnej novinky iPhone 12 Pro u slovenských predajcov:

Total
1
Zdieľaní
Total
1
Zdieľať