app store

Apple si posvieti na aplikácie, ktoré obsahujú predražené mikrotransakcie

Veľa peňazí za málo muziky.

Obchod Apple App Store je považovaný za bezpečnejší a obsahovo kvalitnejší ako konkurenčný Google Play. Ani Apple však nedokáže účinne zabrániť tomu, aby sa do jeho obchodu nedostali nekorektné aplikácie.

V Apple App Store sa objavilo pár nepoctivých aplikácií, ktoré ich vývojárom zarobili milióny dolárov. Neobozretným používateľom ponúkali predplatné a možnosť zakúpiť si položky v aplikáciách za premrštené ceny. Dôveryhodnosť aplikácií pritom podporovali falošné hodnotenia a recenzie. Na problém pred časom upozornil vývojár Kosta Eleftheriou.

Zdá sa, že Apple si je problému s podvodnými aplikáciami vedomý a reaguje naň. Jednému z vývojárov totižto odmietol schváliť aplikáciu z dôvodu, pretože ceny jej produktov určených na nákup „neodrážajú hodnotu funkcií a obsahu ponúkaného používateľovi“.

E-mail s odmietavým stanoviskom získal server 9to5mac.com od dotknutého vývojára. Nakoniec vysvitlo, že Apple odmietol schváliť aplikáciu vývojára neoprávnene. Tím pre kontrolu obsahu v App Store po konzultácii s vývojárom aplikáciu nakoniec schválil.

Apple tak zrejme pritvrdil a dôslednejšie skúma, za akú cenu vývojári vo svojich aplikáciách predávajú predplatné a rôzne digitálne produkty. Apple pritom kontroluje každú jednu aplikáciu a aktualizáciu, a to pomerne prísne. Preto sa stáva, že pri vydaní aplikácie pre Android a iOS zároveň je často najskôr schválená tá pre platformu Android.

apple
Foto: Flickr/YunHo LEE

Apple v stanovisku pre vývojára uviedol, že zákazníci očakávajú, že App Store bude bezpečným a dôveryhodným trhom pre nákup digitálneho tovaru. Aplikácie by nikdy nemali túto dôveru zradiť tým, že sa pokúsia používateľov nejakým spôsobom okradnúť alebo podviesť.

TIP REDAKCIE
36-ročná žena dlhé roky trpela depresiou. Pomohol jej až mozgový implantát

Apple vývojárovi odporučil aplikáciu alebo produkty, ktoré obsahuje, upraviť tak, aby používateľovi v čase nákupu poskytli väčšiu hodnotu.

Pre používateľov zariadení od Apple je určite dobrou správou, že Apple dôslednejšie posudzuje aj tento aspekt aplikácií a hier. Cestu do App Store aplikáciám často zablokujú chyby, problémy so stabilitou a ochranou súkromia, alebo nevhodný a urážlivý obsah. Vývojári by si okrem toho mali dávať pozor aj na premrštené ceny.

Google by sa pri posudzovaní aplikácií mohol konkurentom Apple inšpirovať a taktiež prísnejšie kontrolovať to, čo aplikácia predáva.

Total
1
Zdieľaní
Total
1
Zdieľať