youtube

YouTube pre Android po novom prehrá aj HDR videá v 4K rozlíšení

Vlastníte smartfón so 4K displejom? Radujte sa!

Aplikácia YouTube je pre mnohých hlavnou bránou do multimediálneho sveta. Po poslednej aktualizácii môže byť tento svet ešte ostrejší vďaka vylepšenému dynamickému rozsahu.

YouTube pre Android začína používateľom zobrazovať možnosť zvoliť si ešte vyššiu kvalitu prehrávania obsahu než doposiaľ. Ide o HDR videá v jemnom 4K rozlíšení (2160p), ktoré tak môžu používatelia sledovať aj na smartfóne, informuje AndroidPolice.

Aplikácia YouTube pre Android teda dobieha verziu pre iOS, v ktorej sú 4K HDR videá už dostupné.

Pokiaľ vám na tom niečo nesedí, je to v poriadku. Kto si bude chcieť obsah v takejto kvalite vychutnať, musí vlastniť kompatibilné zariadenie s podporou HDR. Okrem toho, na trhu nie je veľa smartfónov, ktoré sa pýšia 4K obrazovkou (ehm.. Sony).

youtube
Foto: AndroidPolice

Vylepšenie kvality prehrávania obsahu sa však dotýka aj zariadení, ktoré majú obrazovky s nižším rozlíšením, napríklad s Full HD. Aj na takomto zariadení si totižto môžete spustiť video v 1440p či dokonca 2160p kvalite.

TIP REDAKCIE
Apple predstavil MacBook Pro pre rok 2021: Majú 120 Hz displej, šialený výkon a dôležité porty!

Samozrejme, voľba vyššej kvality obrazu v aplikácii YouTube displeje smartfónov nafúknuť nedokáže. Vyzerá to ale, že videá napriek tomu pôsobia kvalitnejšie a vernejšie. Súhlasí s tým aj Pranob Mehrotra z XDA, ktorý funkciu otestoval. Na zariadení s 1080p displejom spustil video v kvalite 2160p so 60 FPS, pričom zhodnotil, že vyzerá naozaj lepšie.

Vysvetlenie ponúka jeden z prispievateľov na fóre Reddit. Lepšia kvalita obrazu je podľa neho docielená vyšším dátovým tokom videí s vysokým rozlíšením. Kompresia tak zbytočne neznižuje ich kvalitu a k zníženiu rozlíšenia pre konkrétnu obrazovku dôjde až na samotnom zariadení.

Stále platí, že prehrávanie videí s vysokým rozlíšením spotrebováva viac energie z batérie a ukrajuje z mobilných dát vyboxovaných u operátora. Okrem toho potrebujete dostatočne rýchle pripojenie. Voľba toho najvyššieho rozlíšenia preto nemusí byť vždy tým najlepším riešením.

Total
1
Zdieľaní
Total
1
Zdieľať