starship

Ďalší skúšobný let lode Starship môže prebehnúť tento týždeň

Prototyp so sériovým číslom 10.

Vývoj vesmírnej lode Starship, ktorou chce SpaceX v budúcnosti dopravovať ľudí na Mesiac a Mars, postupne pokračuje. Dva posledné skúšobné lety prototypov SN8 a SN9 skončili explóziou, pozornosť tak môžeme upriamiť na ďalší pokus, ktorý by sa mohol uskutočniť tento týždeň.

Prototyp lode Starship so sériovým označením SN10 je pripravený na to, aby vzlietol do výšky niekoľkých kilometrov a po sérii zostupných manévrov bezpečne pristál na pevnine.

Elon Musk na sociálnej sieti Twitter uviedol, že existuje dobrá šanca na to, aby sa let uskutočnil tento týždeň. Všetko ale bude závisieť od schválenia FAA – Federálnej správy letectva USA.

Tá posudzuje činnosť SpaceX prísnejšie. Ukázalo sa totiž, že testovací let rakety SN8 neprebehol v súlade so všetkými pravidlami Federálnej správy letectva USA. Zvýšená kontrola zo strany regulačných orgánov oddialila letovú skúšku ďalšej verzie prototypu SN9, ktorá nakoniec prebehla 2. februára.

Elon Musk letecký úrad následne kritizoval, pričom hovoril o zle nastavenej regulačnej štruktúre vesmírnej divízie FAA.

TIP REDAKCIE
Intel verí, že sa Apple vráti k jeho čipom. Zvolil presvedčivú taktiku
Aktuálny záber na loď Starship SN10 v stredisku Boca Chica v Texase. Foto: Mary/Twitter

Prototyp SN9 pri pristávaní explodoval. FAA sa následne rozhodla túto nehodu prešetriť a dospela k záveru, že výbuch neohrozil verejnosť ani majetok. Trosky rakety skončili v priestore na to určenom.

Skúmanie nehody je teda zo strany úradov ukončené, čím sa otvára cesta k uskutočneniu ďalšieho skúšobného letu. Ešte pred ním musí prebehnúť statická skúška motorov.

Miesto diania zostáva nezmenené. Let sa uskutoční na základni Boca Chica v americkom Texase. Na upresnenie dátumu a času uskutočnenia skúšobného letu si musíme v tejto chvíli počkať. Snáď pôjde všetko podľa plánu.

Total
18
Zdieľaní
Total
18
Zdieľať