Android 12 ponúkne obmedzenie internetového pripojenia pre vybrané aplikácie

Tých systémových by sa týkať nemalo.

Nová verzia operačného systému Android je ešte v nedohľadne, no už vo februári by mala byť dostupná jeho prvá pracovná verzia určená pre vývojárov. Postupne sa dostávajú na povrch zmienky o vylepšeniach, ktoré bude Android 12 obsahovať.

Android 12 má spríjemniť multitasking – najmä používanie dvoch aplikácií súčasne. Povráva sa aj o funkcii hlbokého spánku pre aplikácie, ktorá by mala ušetriť miesto v pamäti smartfónu. Teraz vývojári z XDA fóra upozorňujú na ďalšiu zaujímavú funkciu.

Veľká časť základného zdrojového kódu OS Android 12 nie je verejná, napriek tomu sa v Android Open Source Project dajú nájsť zmienky o nových funkciách, z ktorých sa dá odvodiť, ako budú približne fungovať.

Android 12 zrejme ponúkne niečo ako obmedzený režim siete, ktorý sa bude týkať aplikácií nainštalovaných samotným používateľom. Po aktivácii režimu by takéto aplikácie stratili prístup k sieti, resp. by sa k sieti nedokázali pripojiť.

Ilustr. foto

Novinka s najväčšou pravdepodobnosťou neobmedzí systémové aplikácie, ktoré sú v zariadeniach nainštalované od výroby. Ide napríklad o Správy Google, Gmail, obchod Play a podobne.

TIP REDAKCIE
Smartfónom OnePlus 6 skončila softvérová podpora, oznámil výrobca

Obmedzenie siete neovplyvní doručovanie okamžitých upozornení tých aplikácií, ktoré sa spoliehajú na Firebase Cloud Messaging. Tieto upozornenia na správy či nové e-maily totižto prechádzajú cez službu obchodu Play, teda aplikáciu, ktorej sa obmedzenie prístupu do siete týkať nebude.

Nie je známe, kam vývojári nastavenie pre obmedzenie siete umiestnia. Ideálne by bolo, keby figurovalo ako skratka v paneli s rýchlym prístupom, kde vieme okamžite zapnúť alebo vypnúť WiFi, GPS, Bluetooth a ďalšie funkcie.

Novú funkciu by sme mohli považovať za akýsi letový režim ohraničený na vopred určené aplikácie, ktoré si používateľ nainštaloval sám. Aplikácie by tak na pozadí nesťahovali žiadne dáta a rovnako by žiadne údaje ani neodosielali.

Prínos vidíme najmä v úspore drahocenných mobilných dát vybojovaných u operátorov, ale aj v dôslednejšej kontrole toho, čo sa v smartfóne deje.

Total
17
Zdieľaní
Total
17
Zdieľať