Zem a Vek si nedá pokoj: Facebook im zablokoval všetky stránky, deň na to mali novú

Facebook v uplynulých rokoch zaviazal, že začne vo väčšej miere bojovať proti dezinformáciám. Nedávno vymazal stránku Zem a Vek, teraz je späť.

Facebook v uplynulých rokoch zaviazal, že začne vo väčšej miere bojovať proti dezinformáciám. Súčasťou tohto plánu je aj obmedzovanie alebo zablokovanie stránok či komunít, ktoré šíria dezinformácie. Medzi jednu takúto patrí aj Zem a Vek.

Najväčšia sociálna sieť na svete sa koncom roka 2020 rozhodla pre radikálny krok. Zo svojej platformy odstránila niekoľko stránok Zem a Vek, ktoré šírili hoaxy. Netrvalo však dlho a tvorcovia tohto magazínu sa rozhodli opäť zaregistrovať.

Aktuálne šíri správy pod stránkou Z&v (fbzemavek), sleduje ju už viac ako 1 000 ľudí a postupne rastie. K založeniu nového profilu došlo hneď 1. januára. Prvý príspevok (logo) administrátor nahral o 22:00.

Pripomenieme, že pôvodná stránka Zem a Vek mala viac ako 40 000 fanúšikov. Tvorcovia šíria neoverené alebo doslova vymyslené správy. O ich overovanie sa stará agentúra AFP, ktorá postupne vyvracia jedno tvrdenie za druhým. Medzi tie kontroverznejšie patrí napríklad liečba koronavírusu budezonidom. Aktuálne sa výrazne angažujú v pokrývaní témy samovraždy generála Milana Lučanského.

Momentálne nie je jasné, ako sa Facebook zachová k novému profilu. Facebookový profil Infosecurity.sk, ktorý na novú stránku upozornil, ľuďom radí, aby nahlásili stránku, čo má Facebooku pomôcť „všimnúť“ si problémový obsah.

Total
125
Zdieľaní
Total
125
Zdieľať