preposielanie

Zmena podmienok v službe WhatsApp vyústila do prvej žaloby

Okolo komunikačnej platformy WhatsApp je v posledných dňoch rušno. Tvorcovia aktualizovali podmienky používania služby, ktoré upravujú zdieľanie údajov.

Okolo komunikačnej platformy WhatsApp je v posledných dňoch rušno. Tvorcovia aktualizovali podmienky používania služby, na základe ktorých bude WhatsApp zdieľať informácie o svojich používateľoch s materskou spoločnosťou Facebook. 

Pokiaľ chcú používatelia WhatsApp naďalej používať, nové podmienky musia odsúhlasiť do 8. februára. Tieto aktualizované podmienky sa však netýkajú spotrebiteľov z Európskej únie. Neprešili by totižto cez prísnu legislatívu a pravidlá na ochranu osobných údajov EU.

Používateľov z ostatných častí sveta ale nové ustanovenia znepokojili. WhatsApp a materský Facebook za zmenu kritizujú a z platformy odchádzajú. To sa podpísalo pod zvýšený záujem o komunikačné aplikácie, ktoré svoje renomé budujú na dôslednej ochrane súkromia svojich používateľov.

WhatsApp sa tak nepriamo postaral o to, že aplikáciám ako Telegram či Signal rapídne vzrástla používateľská základňa. Signal zaznamenal v obchode Google Play cez 50 miliónov inštalácií. Pred „kauzou WhatsApp“ mal pritom na konte len niečo cez 10 miliónov inštalácií.

Google Play zobrazuje len orientačný počet inštalácií. Koľko presne nových používateľov Signal registruje nie je známe.

whatsapp
Ilustr. foto: pixnio.com

Dalo sa očakávať, že si WhatsApp kvôli zmenám v podmienkach niekto podá na súde. Prvá žaloba bola podaná na Najvyššom súde v indickom Dillí, informuje TechCrunch a spravodajstvo India Today.

TIP REDAKCIE
Motorola chystá ultimátne delo: Ponúkne 200 Mpx objektív a 125 W nabíjanie!

Predchádzala jej petícia, ktorú predložil, a zároveň navrhol žalobu, indický právnik Chaitanya Rohilla. Kroky WhatsAppu považuje za porušenie práv jednotlivcov na ochranu súkromia. Podľa Najvyššieho súdu je právo na súkromie základným ľudským právom.

Podanie okrem iného hovorí o tom, že WhatsApp a Facebook už raz neoprávnene zdieľali údaje o používateľoch s tretími stranami. Ďalej uvádza, že zmenu v pravidlách WhatsApp zaviedol bez súhlasu indickej vlády.

Kritikou nešetria ani miestne osobnosti, napríklad zakladateľ najhodnotnejšieho indického startupu Paytm. WhatsApp sa snaží ľuďom vysvetliť, že konverzácie v aplikácii zostávajú aj naďalej súkromné, teda skryté pred zrakom tretích strán. Pre tieto účely si kúpil inzerciu na prvých stránkach v popredných indických denníkoch.

V kontexte aktuálneho diania je dôležité vedieť, že India je pre WhatsApp najväčším a tým pádom aj dôležitým trhom. Aplikáciu Facebooku v tejto krajne používa 450 miliónov ľudí. V USA WhatsApp zatiaľ nikto nežaloval. Nebolo by však prekvapením, keby sa tak v blízkej budúcnosti udialo.

Total
1
Zdieľaní
Total
1
Zdieľať