Vesmírna loď Starship SN9 je pripravená na štart. Očakáva sa, že pristane

Prototyp SN9 pokorí výšku 12 kilometrov.

Prototyp vesmírnej lode Starship so sériovým číslom 9 (SN9) je pripravený na ďalší výškový let. S trochou šťastia by sa loď mohla vzniesť do výšin už tento štvrtok, čiže zajtra, 28. januára.

Pôvodne mala Starship odštartovať v pondelok. Plány zhatilo nepriaznivé počasie v oblasti južného Texasu, kde sa nachádza štartovacia plošina. Existovala šanca, že sa test letu vo vysokej nadmorskej výške uskutoční v utorok. Nestalo sa tak.

Pozornosť sa teraz presúva na stredu a štvrtok. Podľa portálu CNET sa let s najväčšou pravdepodobnosťou uskutoční práve vo štvrtok. Čaká sa na schválenie leteckého úradu Federal Aviation Administration (FAA).

Inžinieri museli v prototype lode Starship (SN9) vymeniť dva motory, ktoré potrebujú opraviť. Pred pár dňami o tom na sociálnej sieti Twitter informoval Elon Musk. Loď tak absolvovala obvyklé statické skúšky spaľovania s novými motormi.

Starship
Príprava prototypu lode Starship SN9 v stredisku v južnom Texase. Foto: @BocaChicaGa/Twitter

Výškový let lode, ktorú SpaceX vyvíja a neustále vylepšuje v posledných rokoch, bude druhým v poradí. Ten prvý sa odohral 9. decembra o 23:40, kedy sa prototyp SN8 vzniesol do výšky 12 kilometrov.

TIP REDAKCIE
Spotify odstránilo z aplikácie režim Car View, vodiči hromžia

Starship už vie plachtiť, naučiť sa musí pristáť

Starship počas letu zvládla všetky zamýšľané operácie vrátane manévru, počas ktorého sa loď prevrátila na „brucho“. Nevyšiel len záver. Starship dosadla na pristávaciu plošinu tvrdo, čo viedlo k následnému výbuchu a rozmetaniu trosiek po okolí strediska.

Napriek tejto udalosti šéf SpaceX Elon Musk vyhodnotil skúšobný let ako úspešný. Inžinieri vďaka nemu získali cenné údaje, ktoré im pomôžu s napredovaním vo vývoji. Či rovnako tvrdo pristane aj prototyp SN9 môžeme zatiaľ len hádať.

Celé dianie bude SpaceX znovu vysielať naživo, čiže sa o tom môžeme presvedčiť sami. Živý video prenos sprostredkuje YouTube kanál SpaceX. Uskutočnenie letovej skúšky zatiaľ potvrdené nie je, počkať si tak musíme na oficiálne avízo.

Total
4
Zdieľaní
Total
4
Zdieľať