galaxy watch 4

Sledovanie hladiny cukru v krvi pomocou hodiniek? Nasadiť ho má Samsung aj Apple

Schopnosti inteligentných hodiniek sú rok od roku lepšie. Medzi najväčšie posledné inovácie z pohľadu funkcií pre monitorovanie zdravia patrí EKG.

Schopnosti inteligentných hodiniek sú rok od roku lepšie. Medzi najväčšie posledné inovácie z pohľadu funkcií pre monitorovanie zdravia patrí EKG, kvôli ktorému ste ešte pred pár rokmi museli navštíviť ordináciu svojho lekára.

Dnes EKG odmerajú inteligentné hodinky, ktoré si môže zakúpiť každý. Samozrejme, EKG v hodinkách nie je to isté ako profesionálne EKG, ktoré vám „natočí“ odborník – lekár špecializujúci sa na túto oblasť.

Pre orientačné účely ale slúži dobre a už neraz hodinky s funkciou EKG upozornili používateľov na možné zdravotné komplikácie. Vzhľadom na dravé inovácie v kategórii nositeľných zariadení bolo už skôr jasné, že sa výrobcovia s monitorovaním EKG neuspokoja.

V roku 2018 si spoločnosť Apple patentovala neinvazívny glukomer, technológiu pre meranie hladiny cukru v krvi, ktorá by uľahčila život všetkým diabetikom s hodinkami Apple Watch na zápästí.

O komerčnom nasadení vtedy ešte nemohla byť reč, čo sa však teraz mení. MSPoweruser s odvolaním na kórejský portál ET News uvádza, že neinvazívny glukomer plánujú do svojich hodiniek implementovať výrobcovia Samsung a Apple.

Využiť majú Ramanovu spektroskopiu, technológiu, ktorá pomocou rozptylu laserového svetla dokáže identifikovať chemické zloženie látky, v tomto prípade množstvo cukru v krvi. Diabetici by si tak mohli hladinu glukózy v krvi skontrolovať bez toho, aby sa museli pichnúť do prsta a odobrať vzorku krvi.

TIP REDAKCIE
Apple nestíha: iPhone 13 má problém s dopytom aj ponukou

Malo by ísť o overenú a vysoko presnú techniku, čo je pri sledovaní hladiny cukru v krvi obzvlášť dôležité. Výsledok proste musí byť spoľahlivý.

Prototyp neinvazívneho glukomera predviedla začiatkom tohto roka japonská spoločnosť Quantum Operation. Neinvazívnou metódou merania hladiny cukru v krvi pomocou Ramanovej spektroskopie sa zaoberal aj Massachusetts Institute of Technology (MIT). Poznatky publikovali v medzinárodnom časopise Science Advance.

Prototyp hodiniek s glukomerom od Quantum Operation.

ETNews uvádza, že sa s novou technológiou stretneme už pri hodinkách Apple Watch 7 a Samsung Galaxy Watch 4, resp. Galaxy Watch Active3. Hoci by to bolo určite skvelé, netreba sa na to príliš spoliehať.

Zdravotné funkcie vyššej úrovne musia pred komerčným nasadením schváliť príslušné úrady v jednotlivých oblastiach sveta. V prípade USA je to FDA – Správa potravín a liečiv. Úradom nejaký čas trvalo, kým v hodinkách schválili monitorovanie EKG.

Napriek tomu nie je funkcia stále povolená v niektorých krajinách sveta, čo badať pri hodinkách Samsung alebo Fitbit. Neinvazívny glukomer pre inteligentné hodinky čaká rovnaký schvaľovací proces, ktorý bude zrejme istý čas trvať.

Tento rok by sme teda s meraním hladiny cukru v krvi pomocou inteligentných hodiniek nepočítali. Počkáme si ale radšej na ďalšie informácie.

Total
30
Zdieľaní
Total
30
Zdieľať